Foraminalna stenoza – kako obvladovati neprijetne simptome?

Oglasno sporočilo , 03. april 2025
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Vam težave s hrbtenico nikakor ne dajo miru? Je neprijetni bolečini pridruženo tudi mravljinčenje v nogi? Krivec za nastale občutke je morda slabše poznana foraminalna stenoza, ki vselej zahteva strokovno obravnavo!

Foraminalna stenoza v večini primerov povzroča bolečine, ki ovirajo normalno gibanje in kakovost življenja pacientov. Čeprav je dolgo veljala za del spinalne stenoze, se danes obravnava kot samostojen klinični sindrom, ki je značilnejši za ledveni del hrbtenice!

Ali ste vedeli, da je pojavnost foraminalne stenoze 8 % do 11 %? Najpogosteje je prizadeta peta ledvena živčna korenina (75 %), sledita pa ji četrta (15 %) in tretja (5,3 %)!

Kako torej prepoznati, da je za vaše simptome kriva foraminalna stenoza? Kako preprečiti operacijo z neinvazivnimi postopki in kakšnih metod se za zdravje vaše hrbtenice poslužujejo v vodilni fizioterapevtski kliniki Medicofit?

Anatomija in vzroki nastanka

Hrbtenica je sestavljena iz vretenc, med katerimi se nahajajo odprtine, imenovane foramni, skozi katere iz hrbtenjače proti različnim delom telesa izstopajo živčne korenine.

Medvretenčni foramen je odprtina ovalne, okrogle ali obrnjene solzaste oblike, skozi katero poteka izstopajoča živčna korenina, ki izvira iz duralne vreče.

Poleg tega se v spodnjem delu foramna nahajajo transforaminalne ali intraforaminalne vezi, ki dodatno vplivajo na njegovo anatomsko strukturo!

Foraminalni prostor je omejen s sosednjimi vretenci in medvretenčno ploščico, zato lahko spremembe kot so obraba, zadebelitev ligamentov, kostni izrastki ali zdrs ploščice povzročijo njegovo zožitev.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Foraminalna stenoza torej predstavlja zožitev foraminalnega prostora, skozi katerega potekajo živčne korenine. Pritisk na živec tako povzroča radikularno bolečino, ki se širi vzdolž njegovega poteka in povzroča mravljinčenje, šibkost ali izgubo občutkov prizadetega področja.

Morda vas bo presenetilo, da živčne korenine običajno zavzemajo približno 30 % foraminalnega prostora!

Kdaj pomisliti na foraminalno stenozo?

Pacienti s foraminalno stenozo sprva poročajo glede bolečine v nogah in hrbtu. Poleg tega je v sklopu kliničnega pregleda pomembno preveriti tudi prisotnost centralne stenoze in simptome nevrogene klavdikacije (bolečina, utrujenost ali šibkost v nogah pri hoji, ki se izboljša s počitkom).

Poleg bolečin v nogi je pri pacientih s foraminalno stenozo skoraj vedno prisotna tudi mehanska bolečina v križu in področju zadnjice, čeprav ta običajno ni njen glavni simptom.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Lahko se pojavijo tudi drugi nevrološki znaki, kot so žariščna mišična oslabelost, znaki napetosti ishiadičnega živca ter zmanjšana občutljivost in refleksi!

Vodilni simptom je predvsem močna radikularna bolečina v nogi, ki se lahko poslabša pri ekstenziji (izteg) hrbtenice!

Ob kliničnem pregledu pogosto ugotovimo tudi:

  • Omejeno gibljivost ledvene hrbtenice,
  • mišično oslabelost po specifičnem miotomu,
  • pozitivne nevrodinamične teste (npr. test SLR) ter
  • zmanjšane občutke in reflekse.

Napredna diagnostika

Diagnostika foraminalne stenoze temelji na slikovnih preiskavah, ki nam omogočajo vpogled in oceno prostora, kjer izstopa živčna korenina. Rentgenske slike običajno pokažejo zožanje foramna, vendar so te lahko nekoliko zavajajoče, saj foramen v spodnjih ledvenih segmentih poteka pod kotom.

Najboljšo sliko v večini primerov zagotovi magnetna resonanca (MRI), saj prikaže foramne vzdolž celotne ledvene hrbtenice ter jasno vizualizira spremembe na disku in vretencih.

Značilen znak foraminalne stenoze na diagnostičnih slikah je zmanjšana količina maščobnega tkiva okoli živčne korenine, kar kaže na njeno utesnitev in morebitno kompresijo!

Zdravljenje foraminalne stenoze

V sklopu zdravljenja foraminalne stenoze je v ospredju obvladovanje njenega glavnega simptoma – radikularne bolečine. Le to je sprva konzervativno in vključuje intenzivne mobilizacijske tehnike, protivnetna zdravila, prilagoditev aktivnosti ter steroidne injekcije.

Medtem ko epiduralne steroidne injekcije lahko ublažijo simptome pri centralni ali lateralni recesni stenozi, pri foraminalni pogosto te niso učinkovite!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Večina pacientov s foraminalno stenozo se zdravi z direktno dekompresijo, vendar pa nekateri potrebujejo dodatno stabilizacijo s spinalno fuzijo (spojitev vretenc). Cilj fuzije je stabilizacija segmenta in hkrati povečanje foraminalnega prostora.

Čeprav je kirurški poseg učinkovita in dolgotrajna rešitev, je zdravljenje foraminalne stenoze sprva konzervativno, pri čemer ima ključno vlogo fizioterapija. Kako ta poteka v kliniki Medicofit?

Inovativna fizioterapija

Čeprav večina pacientov z diagnozo foraminalne stenoze sprva pomisli na operacijo, se večino začetnih stanj uspešno lahko obvladuje z naprednimi terapevtskimi metodami.

Fizioterapija pri foraminalni stenozi je osredotočena na zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti in krepitev mišic, ki podpirajo hrbtenico!

Obravnava vključuje tudi manualno terapijo, ki pomaga sprostiti mišično napetost, izboljšati gibljivost hrbtenice ter zmanjšati bolečino. Pomemben del terapije predstavljajo tudi individualizirane raztezne in krepilne vaje, ki jih terapevti klinike prilagodijo specifičnim potrebam pacienta.

Gibalna terapija se osredotoča na krepitev mišic trupa, hrbtenice in spodnjih okončin ter vključuje fleksijske (upogib) gibe, stabilizacijske vaje za mišice trupa in izboljšanje drže!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

V kliniki se za obravnavo stenoz izvajajo tudi manualne terapije, ki pripomorejo k sprostitvi mišične napetosti in izboljšanju gibljivosti. Učinkovite so tudi nekatere nevromobilizacijske tehnike, ki pomagajo zmanjšati simptome živčnih utesnitev.

Poleg naštetih aspektov terapij je koristna tudi kardiovaskularna vadba, kot stakolesarjenje in hoja, ki izboljšujeta splošno telesno pripravljenost pacientov!

V kliniki Medicofit se poleg omenjenih terapij za obravnavo simptomov foraminalne stenoze uporablja tudi napredna instrumentalna terapija, ki temelji nanovejših znanstvenih dognanjih in tehnologijah.

Za lajšanje simptomov so učinkovite predvsem Summus laser terapija, ki zmanjšuje vnetje in spodbuja regeneracijo, Wintecare TECAR, ki izboljša prekrvavitev in sprošča mišično napetost, ter HiTop visokotonska vitalizacija, ki zmanjšuje bolečino.

Kombinacija omenjenih metod znatno zmanjša pacientove simptome in pri številnih primerih omogoča izogib operativnemu posegu!

V kolikor iščete učinkovite rešitve za težave z vašo hrbtenico, obiščite kliniko Medicofit, kjer vam z naprednimi terapijami in strokovnim pristopom pomagajo do vzpostavitve normalne gibljivosti!

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,695
11.04.2025 ob 22:45
299,055
13.04.2025 ob 01:28
113,124
12.04.2025 ob 23:38
Preberi več

Več novic

New Report

Close