V zadnjem obdobju so se raziskovalci osredotočili na povezavo med uživanjem avokada in kardiovaskularnimi boleznimi. Ugotovili so, da je uživanje večjih količin avokada (1 na teden) povezano z nižjim pojavom srčno-žilnih obolenj in koronarne srčne bolezni.
16 % manjšo možnost za pojav srčno-žilnih obolenj in 21 % manjše tveganje ta razvoj koronarne srčne bolezni pri tistih, ki so uživali en avokado na teden (ali več) kot pri tistih, ki niso jedli avokada.
Študija je bila objavljena v ugledni publikaciji Journal of the American Heart Association (JAHA).
Že če so sodelujoči zamenjali pol zaužite količine majoneze, margarine, masla, jajc, jogurta, sira ali procesiranega mesa z enako količino avokada, je to pomenilo 19-31 % možnost za manjše tveganje za pojav koronarne srčne bolezni.
Raziskovalci niso poročali med pomembno povezavo glede pojavom kapi in avokadom. A pozor, opazili so tudi, da zamenjava avokada z rastlinskimi olji pomeni 45 % večje tveganje za nastanek kapi.
Zato opozarjajo na to, da avokado ni zamenjava za zdrava živila kot so olivno olje, oreški in ostala rastlinska olja.
Malo sladkorja, veliko maščob
Avokado je sestavljen pretežno iz vode, maščob in ogljikovih hidratov, od katerih prevladujejo vlaknine (6,7g/100g), pišejo na Prehrana.si. Ker vsebuje le v zanemarljive količine sladkorja, je njegov glikemični indeks skorajda ničen.
»Osnovni vir energijske vrednosti tako predstavljajo maščobe (75%), od katerih je več kot polovica enkrat nenasičene oleinske kisline, 14% nasičene palmitinske kisline in 14% večkrat nenasičene linolne kisline. Med vitamini in minerali so v večjih količinah zastopani pantotenska kislina (B5), vitamin B6, folat, vitamin K in vitamin E, v manjši meri pa še vitamin C, niacin (B3), riboflavin (B2) in kalij.«