Dve tretjini žensk ogroža svoje zdravje! Vzrok: pozabljivost

množica, ljudje

Kaj bi odgovorili, če bi vam rekli, da vam investicija v 3 minute in 39 sekund dolg video lahko reši življenje?

Ko smo pred pol leta izvedli anketo, smo, priznamo, ostali odprtih ust. A po pogovoru z nežnejšim delom uredništva ugotovili, da potrjujemo trend odgovorov:

Le slaba polovica bralk si je vsaj enkrat že samopregledala dojke, tretjina jih to počne redno in le prav toliko jih ve, kakšen je pravilen postopek. Skrb vzbujajoče je, da kar dve od treh žensk na ta pomembni del preventive pozabi.

Zato smo si zadali misijo, da z ozaveščanjem nadaljujemo dokler se rezultati ne bodo izboljšali. Predvsem pa pripravimo ‘navodila’, ki bodo ženske spodbujala, da se enkrat mesečno odpravimo na zmenek same s seboj. In tako je nastal video spodaj. Podarjamo ga ženske ženskam.

Podpornik projekta #začutise: MSD Slovenia

Zakaj ‘težimo’ in bomo to počeli še naprej?

  • Ker vsak dan 5 žensk prejme to pretresljivo diagnozo.
  • Ker ga največkrat odkrijemo same, zato je samopregleodvanje in samo(s)poznavanje ključno. Poznavanje svojega telesa nam omogoča, da prepoznamo spremembe in s tem tudi netipične spremembe – rak dojke se namreč ne kaže le z zatrdlino. Več o mitih si lahko preberete v tem članku:

Da so si ta mesec že pregledale dojke, je pritrdilo 42 odstotkov bralk Med.Over.Net in 39 odstotkov bralk novičarskega portala Žurnal24.si, ki je bil eden od parterjev ozaveščevalne akcije Začuti se.

In kako suverene so pri pregledu? 39 odstotkov vseh bralk, ki je oktobra 2023 sodelovalo v anketi, ki je potekala na družbenih omrežjih obeh medijev, je prepričanih, da je njihova samopregledovalna tehnika pravilna, 61 odstotkov pa priznava, da ima pomanjkljivo znanje.

  • Ker morajo s samopregledovanjem nadaljevati tudi ženske, ki so že zbolele za rakom dojke, saj ne drži mit, če se rak dojke ne ponovi v pet letih, se ne bo nikoli.

Pri trojno negativnem ter HER-2 pozitivnem raku dojk je največje tveganje, da pride do ponovitve v prvih treh letih; to tveganje je nekoliko povečano še do petega leta, potem pa so ponovitve izjemno redke. So možne, vendar redke. Pri hormonsko odvisnih rakih dojk pa je ravno obratno: v času zdravljenja in nekaj let po zdravljenju se bolezen ponovi redko, nato pa ima bolnik do konca življenja tveganje za ponovitev, in sicer dva do štiri odstotke na leto,“ je za naš medij pojasnila doc. dr. Erika Matos, dr. med.

Več o tej vrsti raka si lahko preberete v tem članku.

  • Čeprav tveganje za rak dojk s starostjo narašča, je samopregledovanje priporočljivo že od mladih let.

Tako ženske spoznajo svoje prsi in lažje opazijo spremembe. Ker skozi menstrualni cikel v dojkah prihaja do raznih sprememb, je treba samopregled izvesti med sedmim in desetim dnevom od začetka cikla, saj so takrat najmanj napete.

Prvič je začela s samopregledom v mladosti dobra polovica bralk Med.Over.Net in vsaka tretja bralka portala Žurnal24.si. So pa se vse sodelujoče strinjale, da je samopregled nujen tudi v mladosti.

  • Pozabljivost ne bi smela biti izgovor!

Redno pregledovanje, vsak mesec na približno isti dan, opravlja le 28 % bralk Med.Over.Net in še manj, le 11 odstotkov bralk novičarskega portala Žurnal24.si, ki je sodelovalo v oktobrski anketi na družbenih omrežjih. Še vedno je najpogostejši razlog pozabljivost.

V dobi elektronskih naprav to ne bi smel biti prevelik izgovor. Opomniki, prek telefona ali aplikacij kot je mobilna aplikacija Breast Test, vas lahko spodbudijo in opomnijo na rutino, ki vam lahko nekoč reši tudi življenje.

  • Ker zgodnje odkrivanje pomeni večjo možnost okrevanja.

Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Preživetje žensk z diagnozo rak dojk se povečuje, predvsem zaradi zgodnjega odkrivanja in kakovostnega zdravljenja, ki postaja vedno bolj prilagojeno posamezni ženski in njenemu raku. Zdravniki ocenjujejo, da lahko ozdravi nad 90 odstotkov žensk z rakom dojke, če je ta dovolj zgodaj diagnosticiran in ustrezno zdravljen.

  • Izobražujte se, bodite pozorni na znake, ki vam jih pošilja vaše telo in se odzovite na vabila preventivnih programov za zgodnje odkrivanje raka.

Kje smo sedaj? Strokovnega pregleda dojk (ročni pregled, ultrazvok, mamografija) se je udeležilo 58 odstotkov bralk Med.Over.Net in le vsaka tretja bralka Žurnala24.si

Več o možnostih si lahko preverete v tem članku.
  • Ker niste same.

Ko je Špela Sečnik izvedela za diagnozo rak, se ji je spremenilo življenje. Od trenutka, ko so potrdili, da so njeni simptomi posledica raka na dojki, ni bila več ista. Kaj je takrat občutila, je zaupala v iskrenem pogovoru:

V pomoč in podporo je tudi forum na Med.Over.Net Kako živeti z rakom.

Forum je namenjen izmenjavi izkušenj bolnikov, svojcev in prijateljev, ki se srečujejo z rakom in prostor za ozaveščanje širše javnosti o pomenu samopregledovanja.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,676
07.01.2025 ob 11:51
3,949
07.01.2025 ob 06:34
33,824
29.12.2024 ob 19:56
1,244
08.01.2025 ob 16:45
577
08.01.2025 ob 11:56
Preberi več

Več novic

New Report

Close