Je na dan res treba popiti med dva in tri litre vode? Tako se namreč glasi neko splošno priporočilo, za katero pa zares ni dokazov … Nekateri strokovnjaki po pisanju Focusa svetujejo, da je treba bolj kot na to, koliko litrov vode moramo popiti, razmišljati o tem, da čez dan ves čas delamo majhne požirke, ne glede na to, ali smo žejni ali ne.
Za tiste, ki pa si kljub temu želijo neke številke, ki bi se je držali, pa imajo ta nasvet: na kilogram telesne teže spijte med 30 do 40 mililitrov vode.
Ker vsako telo deluje drugače, je težko podati neki splošen nasvet – še zlasti, ko gre za vnos hrane in pijače. Pri tem mnogi namreč pozabljajo tudi na dejstvo, da je v priporočeno količino zaužitih tekočin vključen tudi vnos vode s hrano.
Dejavniki, ki vplivajo na vaše potrebe po vodi
Poleg dejavnikov, kot so telesna teža, spol, telesna aktivnost in telesna pripravljenost, na potrebo po vodi vplivajo tudi drugi dejavniki.
Letni čas: Poleti se potimo več, zato je nujno, da v vročem vremenu tudi več pijemo.
Kraj bivanja: V vročih in tropskih krajih, pa tudi v gorah, morate veliko piti.
Prehrana: Imate radi slane in začinjene jedi, sladkarije in kavo? Tudi v tem primeru morate spiti veliko vode, saj ta živila iz telesa izločajo tekočine.
Znaki, da ste dehidrirani
Da ste spili premalo tekočin, se pogosto kaže kot:
- občutek žeje
- temno rumen urin z močnim vonjem
- manj pogosto odvajanje vode kot običajno
- omotica
- občutek utrujenosti
- suha usta, ustnice in jezik
- udrte oči