Dolgotrajno pomanjkanje tega vitamina je lahko nevarno

Otožna ženska se drži za glavo
Foto: Profimedia

Pomanjkanje vitamina B12 lahko povzroča nenormalne oblike krvnih celic in poškodbe živčevja, še posebej pa je nevarno dolgotrajno pomanjkanje ali pomanjkanje v obdobju rasti.

Priporočen dnevni vnos vitamina B12 je z mešano pestro in uravnoteženo prehrano enostavno doseči, ker se ta vitamin nahaja predvsem v živilih živalskega izvora, pa je zadosten vnos težje zagotoviti ob  strogi vegetarijanski prehrani – veganska prehrana. Glede na raziskave, adolescenti v Evropi povprečno zaužijejo večkratno priporočeno dnevno vrednost vitamina B12, ker pa ima telo sposobnost hranjena določenih količin tega vitamina, so zaloge redko izčrpane in tako praviloma ne pride do pomanjkanje niti pri občasnih ali omejenih nižjih vnosih.

Povečane potrebe po vitaminu B12 pa imajo nosečnice in ženske, ki dojijo, ter nekateri predvsem starejši odrasli in bolniki z obolenji črevesja in /ali želodca, ki vplivajo na absorpcijo tega vitamina.

Dnevne potrebe po vitaminu B12 v telo vnesemo, če pojemo 100 gramov lososa ali dve jajci.

Najbolj nevarno je dolgotrajno pomanjkanje

Utrujenost, oslabljenost, zaprtje, izguba apetita, depresija in slabši spomin so lahko posledice lažjih oblik pomanjkanja vitamina B12, hujše pomanjkanje pa se lahko kaže tudi kot megaloblastna anemija in okvara živčnega sistema. Dolgotrajno pomanjkanje vitamina B12 in pomanjkanje tega vitamina v obdobju rasti – pri otrocih in nosečnicah – lahko vodi v nepopravljive in trajne posledice. Zgornja dopustna meja vitamina B12 pa ni določena, saj ni dokazov o škodljivosti vnosa, višjega od priporočenega.

Osebe z dolgoletno strogo vegetarijansko prehrano, ki ne uživajo mesa, mlečnih izdelkov in jajc, naj nadzorujejo vnos oziroma ravni vitamina B12 in ta vitamina dodajajo v obliki prehranskih dopolnil ali s tem vitaminom obogatenih živil. Vendar na portalu Prehrana.si opozarjajo, da se v prehranskih dodatkih za vegane včasih uporablja užitne modrozelene cepljivke (cyanobacteria), ki večinoma vsebujejo predvsem psevdovitamin B12, ki pri človeku ni aktiven. Uporabniki morajo biti zato pozorni, da je vitamin B12 v prehranska dopolnila dodan v eni izmed aktivnih oblik, denimo: cianokobalamin, hidroksikobalamin, metilkobalamin ali 5-deoksiadenozilkobalamin.

Priporočeni dnevni vnosi (PDV) za vitamina B12b (v µg / dan)

  • Odrasli: 2,5
  • Otroci do 3. leta: 1,5
  • Otroci do 8. leta: 2,5
  • Nosečnice: 4,5
  • Doječe matere 5,5

Vir: https://www.prehrana.si/sestavine-zivil/vitamini/vitamin-b12

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close