Ahana Singh je umrla 3. 12. 2022 – dva tedna pred svojim petim rojstnim dnevom, dva meseca po selitvi na Irsko in le nekaj ur po tem, ko so jo izpustili iz bolnišnice.
Deklica je že nekaj časa kašljala, a zakoncev Singh na začetku še ni pretirano skrbelo za hčer, saj so okužbe dihal pri otrocih zelo pogoste. Ko pa so se nekaj dni pozneje pojavile bolečine okoli vratu in povišana telesna temperatura, sta morala ukrepati. Družina se je šele preselila v novo domovino, zato še niso imeli izbranega osebnega zdravnika. Pozanimala sta se pri ‘virtualnem zdravniku’, ki je posumil, da ima Ahana meningitis. Družina je takoj pohitela v bolnišnico, kjer pa je deklica kar šest ur čakala na obravnavo, čeprav je močno bruhala.
Zdravniki so bili prepričani, da ima Ahana le prehlad ali gripo. Dekličin oče trdi, da v bolnišnici niso izvedli nobenih testov. Ahana je doma zakrvavela iz ust in nosu, nato je izgubila zavest. Umrla je v očetovem naročju. Njena zadnja beseda je bila: “Očka.” “Dejstvo, da je bila njena zadnja beseda ‘očka’, me preganja vsak dan,” je za Independent povedal Varun Singh.
Za deklico je bila usodna okužba s streptokoki iz skupine A
Kot se je izkazalo, je bila tudi za Ahano usodna okužba s streptokoki iz skupine A. “Mogoče bi morali bolj protestirati, mogoče bi bilo drugače, če bi dobila antibiotik,” si sedaj očitata starša.
Ta okužba se res zdravi z antibiotiki, saj gre za bakterijsko okužbo. Potek bolezni pri večini ni zelo težak, kaže se kot boleče grlo, pri nekaterih, predvsem imunsko oslabljenih osebah, pa bolezen lahko poteka s težko klinično sliko in zapleti. Več o okužbi s streptokoki najdete TUKAJ.
Zakaj je zaradi te okužbe umrlo toliko otrok? Več o tem TUKAJ.
Streptokoki iz skupine A najpogosteje povzročajo streptokokno angino in škrlatinko. Angina se z antibiotikom pozdravi hitro – že po nekaj tabletah se stanje izboljša, najkasneje pa v 72 urah po začetku zdravljenja.
“Angina in škrlatinka sta pogosti, vendar ne usodni nalezljivi bolezni. Bolnike se uspešno zdravi z antibiotikom penicilinom. Pri redkih posameznikih se streptokok razseje po krvi, povzroči ognojke po notranjih organih, vnetje možganskih ovojnic, pljučnico oziroma sepso. V takem primeru gre za težak potek bolezni, ki je brez takojšnjega antibiotičnega zdravljenja lahko usoden. Poudarjamo pa, da se res redko dogodi, da se okužba s streptokokom skupine A neugodno zaplete – otrokovo stanje se naglo slabša, postane apatičen, zaspan, vidno resno bolan – takrat z obiskom zdravstvene ustanove ne smemo odlašati.”
Nacionalni inštitut za javno zdravje
To so simptomi škrlatinke (Vir: NIJZ):
- vneto žrelo je močno rdeče, nebnice so povečane in vnete, pogosto pokrite z belkasto rumenimi oblogami.
- vročina (običajno višja od 38,5 °C).
- glavobol, utrujenost, slabost in bruhanje.
- bezgavke na vratu se povečajo, otečejo.
- rdeč obraz, le trikotnik med konico nosu in brado je bled (Filatovljev trikotnik).
- izpuščaj se običajno pojavi na trebuhu in na prsih 12-48 ur po prvih simptomih, nato se razširi po vratu, rokah in nogah. Izpuščaj povzroča eritrogeni toksin, ki se sprošča iz bakterij Streptococcus pyogenes. Najbolj je viden v zgibih ter kožnih gubah na vratu, pod pazduho, v dimljah, na komolcu in na kolenih, kjer kožne gube postanejo dobro vidne (Pastijev znak). Nikoli ni izpuščaja po obrazu. Izpuščaj sestavljajo zelo goste drobne rdeče pikice, dvignjene nad površino kože, ki dobi teksturo grobega brusnega papirja. To je posledica zapore žlez znojnic. Če pritisnemo na tako kožo, izpuščaj obledi. Približno teden dni po izpuščaju se začne koža luščiti. Čim izrazitejši je bil izpuščaj, tem močnejše je luščenje. Najprej se koža drobno lušči tam, kjer je najtanjša (vrat, trebuh). Nazadnje (v 3. tednu) se lušči na dlaneh in podplatih v večjih kosih.
- malinast jezik, ki je najprej belo obložen, se drugi ali tretji dan bolezni začne luščiti od spredaj nazaj in postane gladek in živordeč. Papile na jeziku postanejo dobro vidne in štrlijo navzgor.