V današnjih časih je mnogim neprijetno, kadar nekdo na javnem prostoru zakašlja ali kihne. V resnici pa so bolj “nevarni” tisti, ki ne kažejo simptomov okužb s covidom. To je pokazala lanskoletna raziskava zdravstvene publikacije Ameriškega zdravniškega združenja, JAMA Network Open. Po njihovih izsledkih je največ prenosov covida-19, celo do 60 odstotkov, asimptomatskih ali predsimptomatskih.
Ta odstotek je danes morda celo višji, saj novejša poročila kažejo, da je število asimptomatskih prenosov omikrona v primerjavi s starejšimi različicami višje. Zdravnica za nalezljive bolezni na Medicinski fakulteti Univerze v Washingtonu, Helen Chu, meni, da je to povezano z višjimi izhodiščnimi ravnmi imunosti v populaciji. Večja, kot je bila izpostavljenost posameznika covidu – bodisi preko okužbe ali s cepljenjem – boljša bo imunost in lažje obvladljiv bo virus, razlaga Chu. V tem primeru bo oseba asimptomatska ali pa bo imela le milejše simptome.
Manj verjetno je, da bodo tisti z zmanjšano virusno obremenitvijo prenašali bolezen, ni pa nemogoče, je dejala. Tudi prebojne okužbe, to so tiste, ki se zgodijo po končanem cepilnem ciklu, imajo lahko še vedno visoko virusno obremenitev, kot so opazili pri izbruhu epidemije v Provincetownu v Massachusettsu julija 2021.
Chu pravi, da bi nas morali najbolj skrbeti slabo prezračeni prostori in kraji, na katerih se ljudje glasno pogovarjajo ali jedo.
“Naslednja bi lahko bila še smrtonosnejša”
Delež oseb z asimptomatskim potekom bolezni (delež ljudi, ki so se okužili, a niso kazali simptomov) se je čez celo pandemijo gibal med 25 in 40 odstotki.
Za zdaj še ni podatkov o tem, ali omikronove podrazličice BA.2, BA.4 in BA.5 povzročajo več amsimptomatskih okužb, pa je povedal Otto Yang, strokovnjak za nalezljive bolezni na Medicinski fakulteti Davida Geffna pri UCLA. Poudaril pa je, da je slika zaradi višje ravni imunosti populacije popolnoma drugačna kot v času, ko še ni bilo cepiv in je bilo okuženih manj ljudi.
Tako Chu kot tudi Yang menita, da bi bilo treba zaradi visokega deleža asimptomatskih in predsimptomatskih okužb še naprej izvajati zaščitne ukrepe in zaščitili ranljivejše ter otroke mlajše od 5 let. Yang je opozoril tudi na veliko nevarnost nastanka novih različic. “Naslednja bi lahko bila še smrtonosnejša,” je pristavil.