Študija, ki jo je financiral ameriški Nacionalni inštitut za zdravje in je bila objavljena v zdravstveni publikaciji Journal of Allergy and Clinical Immunology, je pokazala, da je pri ljudeh z alergijami na hrano verjetnost, da se bodo okužili s SARS-CoV-2, virusom, ki povzroča COVID-19, manjša kot pri osebah brez teh alergij.
Tako kot starejše raziskave je tudi ta ugotovila, da sta debelost in visok indeks telesne mase povezana s povečanim tveganjem za okužbo s SARS-CoV-2. Pri udeležencih s prekomerno telesno težo je bilo tveganje za okužbo za kar 41 odstotkov višje. Za razlago teh ugotovitev je potrebnih še več raziskav, poudarjajo raziskovalci.
Virus težje vstopa v celice
V študiji je sodelovalo več kot 4000 oseb iz 1400 različnih gospodinjstev, v katerih je živela vsaj ena oseba, ki je štela 21 let ali manj. Raziskava je potekala v 12 ameriških mestih med majem 2020 in februarjem 2021, še preden se je začelo izvajati množično cepljenje splošne javnosti in so se pojavile nove skrb vzbujajoče različice virusa.
Udeleženci so bili izbrani iz že obstoječih študij Nacionalnega inštituta za zdravje, ki so se osredotočale na alergijske bolezni. Približno polovica vseh sodelujočih je po lastnih besedah imela alergijo na hrano, astmo, ekcem ali alergijski rinitis.
Poskusnim zajčkom so na vsaka dva tedna vzeli bris iz nosu in izvedli test na SARS-CoV-2. Če so se pri udeležencu pojavili simptomi, skladni s COVID-19, so vzeli še dodatne brise. Občasno so testirali tudi kri.
Kot so pokazali izsledki raziskave, je alergija na hrano, ki jo je potrdil tudi zdravnik, tveganje za okužbo zmanjšala za polovico. Astma in druga alergijska stanja – ekcem in alergijski rinitis – pa ne zmanjšujejo tveganja. Udeleženci, ki so imeli alergijo na hrano, so bili alergični na trikrat več alergenov kot udeleženci, ki niso poročali o alergiji na hrano.
Strokovnjaki domnevajo, da lahko vnetje tipa 2, značilno za alergijska stanja, zmanjša raven proteina, imenovanega receptor ACE2, na površini celic dihalnih poti, ki ga SARS-CoV-2 uporablja za vstop v celice. Razlike v vedenju ljudi z alergijo na hrano, kot je manj pogosto prehranjevanje v restavracijah, bi lahko prav tako pojasnile manjše tveganje za okužbe v tej skupini. Študija je sicer ugotovila, da so imela gospodinjstva, v katerih so bivali alergiki na hrano, le minimalno manj stikov s skupnostjo kot ostali.
Med otroki in odraslimi ni razlike
Raziskovalci so tudi ugotovili, da je tveganje za okužbo pri otrocih, ki so stari 12 let ali manj, enako visoko kot pri najstnikih in odraslih. Kar 75 odstotkov okužb v tej skupini je asimptomatskih. Pri odraslih je bilo 38 odstotkov okužb asimptomatskih, pri najstnikih pa 59. Virusna obremenitev v brisih je bila v vseh starostnih skupinah podobno visoka, ker pa so bile okužbe pri otrocih večinoma asimptomatske, je prenos okužb v gospodinjstvih z otroki visok. V 58 odstotkih domov, v katerem se je okužila ena oseba, se je virus prenesel na ostale člane.
Po besedah Anthonyja S. Fauccija, direktorja ameriškega inštituta za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje, izsledki študije poudarjajo pomen cepljenja otrok in izvajanja drugih ukrepov, ki bi preprečili širjenje virusa SARS-CoV-2 in zaščitili otroke in ranljive osebe, ki z otroki živijo v istem gospodinjstvu.