Ob srečanju z Elisabeth, šestdesetletno sivolaso gospo s kratko pristriženimi lasmi, najprej opazim njeno neizmerno voljo do življenja, ki veje iz vsake pore njenega telesa. Njeno življenje se je močno spremenilo nekega januarskega dne pred enaindvajsetimi leti, ko je Elisabeth utrpela možgansko krvavitev, zaradi katere je pristala na invalidskem vozičku. Pred tem je opravljala delo medicinske sestre in živela običajno življenje s svojim možem in otroki.
»Ko si mlad, ne veš, kaj vse se ti lahko zgodi. Kot bolnica sem odkrila veliko stvari, za katere nisem vedela, ko sem delala v zdravstvu,«
pravi Elisabeth.
Zaradi gibanja, omejenega na invalidski voziček, je Elisabeth potrebovala stalni urinski kateter. Uporaba le- tega je privedla do ponavljajočih se okužb sečil in rednega jemanja antibiotikov.
»Po uporabi vsakega katetra sem zbolela v roku enega tedna. Zaradi kroničnih okužb sečil sem se počutila slabotno in potrto,«
vzdihne Elisabeth.
Uporaba velike količine antibiotikov je pri Elisabeth povzročila protimikrobno odpornost, ki nastane, ko bakterije ne reagirajo na zdravljenje. To pomeni, da neštetih okužb sečil ni bilo več mogoče pozdraviti z zdravili. Pred približno dvema letoma je urolog iz Osrednje bolnišnice Karlstad na Švedskem Elisabeth predstavil urinske katetre znamke Bactiguard.
»Mojo pozornost je vzbudila edinstvena rešitev, urinski kateter z antibakterijskim premazom, ki preprečuje zlepljanje mikroorganizmov na stene katetra, s tem pa zmanjša možnost okužbe in zmanjšuje potrebo po antibiotikih. Kateter je premazan z BIP premazom iz zunanje in notranje strani. Zlasti bolnica, kot je Elisabeth, ki je imela veliko okužb, z uporabo tega katetra lahko ogromno pridobi,«
pravi njen urolog.
Rezultati so pri Elisabeth presegli vsa pričakovanja. V zadnjih dveh letih namreč ni imela nobene okužbe sečil.
»Sedaj je veliko preprostejše. Nimam več okužb, ni mi treba jemati antibiotikov in znova sem pridobila voljo do življenja,«
z nasmeškom pove Elisabeth.
Njen urolog meni, da ima kateter poleg preprečevanja okužb tudi druge prednosti, na primer preprosto vstavljanje in odstranjevanje zaradi premaza iz hidrogela. Odkar so za pozitivne učinke Elisabethinega katetra izvedeli tudi drugi urologi, se zanj močno zanimajo, hkrati pa so kateter z antibakterijskim premazom začeli preizkušati tudi drugi bolniki s pogostimi okužbami sečil.
»Če bo tudi drugim koristilo, tako kot je meni, bi morali dati priložnost več bolnikom, da uporabljajo kateter z BIP premazom ter se tako izognejo bolečinam in nelagodju. To bi koristilo vsem, tako bolnikom, ki bi se izognili nepotrebnemu trpljenju, kot tudi zdravstvu, saj bi s tem lahko zmanjšali stroške težko ozdravljivih kroničnih okužb,«
ugotavlja Elisabeth.
Zgodba je resnična, ime »Elisabeth« je izmišljeno.
Urinski kateter se izdaja na naročilnico za tehnični pripomoček v breme ZZZS brez doplačila! Več informacij >