Od kar je znani glasbenik delil v javnosti svojo zgodbo, kako mu je glasna glasba uničila sluh in povzročila, da sliši stalno zvonjenje (tinitus) v ušesih, so mnogi postali bolj odgovorni pri izpostavljanju hrupu.
Prizor iz komičnega filma, ko si mož natakne ušesne čepke, da ne sliši kričanja otrok ali žena ne smrčanja svojega moža, morda niso tako slaba ideja.
Hrup v okolju je odgovoren za skoraj 60 % vseh izgub sluha
Naglušnost, ki jo povzroča hrup, je bolezen, ki je ena od treh najpogostejših poklicnih bolezni na svetu. Takšne poškodbe sluha običajno niso ozdravljive in ljudje imajo velike težave z razumevanjem in komunikacijo. Zato se pogosto izolirajo od družine in prijateljev. Hrup lahko povzroči nepopravljivo okvaro sluha, poleg tega pa je eden ključnih vzrokov za stres.
Poškodbe zaradi pretiranega hrupa
Če smo predolgo časa izpostavljeni močnemu hrupu, se drobceni in občutljivi deli notranjega ušesa mehansko poškodujejo. Pri hrupu je, tako kot pri radioaktivnih dozah, poškodba odvisna od tega, kako močan je hrup in koliko časa smo mu izpostavljeni.
Glasnost 85 dBA je meja, kjer je obvezno treba uporabljati zaščito za varovanje sluha. Glasna glasba 110–130 dB nam lahko v enakem obdobju povzroči trajno poškodbo sluha že, če smo ji izpostavljeni po 30 minut dnevno (pri 110 dB), ali samo po 4 minute dnevno (pri 130 dB).
Zato strokovnjaki opozarjajo, da na koncertih ne stojte blizu zvočnikov oziroma uporabljajte zaščito pred hrupom. Odprtih prostorov, kjer se uporabljajo pirotehnična sredstva, ki povzročajo hrup, pa se izogibajte ali vedno uporabljajte zaščito. Zakon sicer prepoveduje glasne poke, vendar v praksi do njih še vedno prihaja.
“V hrupu najbolje zaščitimo sluh z uporabo ušesnih čepkov, ki so izdelani po meri. Taki čepki so anatomsko prilagojeni ušesu vsakega posameznika, narejeni iz udobnega materiala. Prepuščajo nekatere frekvence zvoka, tako da je še vedno omogočeno tudi sporazumevanje. Čeprav so taki čepi dražji od navadnih, se bo naložba obrestovala. Ne le, da bomo taka varovala sluha uporabljali, ampak bomo tudi učinkovitejši pri izvajanju delovnih nalog,”
Zakaj je potrebno zaščititi sluh
Izpostavljanje pretiranemu hrupu lahko privede do naslednjih težav:
- Izguba sluha
- Utrujenost
- Izguba koncentracije
- Visok krvni pritisk
- Stres
- Glavobol
Kako zaščititi sluh
Za zaščito pred hrupom v AUDIO BM slušnih centrih nudijo bogato izbiro raznovrstnih čepkov za ušesa, ki se razlikujejo po načinu izdelave (izdelano po meri/standardne oblike) in po namenu uporabe. Z raznovrstno ponudbo vam pomagajo zaščititi sluh. Čepki so anatomsko prilagojeni ušesu vsakega posameznika, narejeni iz udobnega materiala. Prepuščajo nekatere frekvence zvoka, tako da je še vedno omogočeno tudi sporazumevanje.
Poskrbite za svoj sluh, kajti poškodbe so običajno nepopravljive.
Preberite tudi:
- Hrup škoduje sluhu in ima druge negativne posledice https://med.over.net/clanek
- Priročnik PRENEHAJTE S TEM HRUPOM, ki bi ga morali poznati vsi. Preberite ga na: https://www.audiobm.si.