Maca je gomolj, ki izvira iz Andov in uspeva v Peruju na višini nad 4000 do 4500 metrov nadmorske višine. Na tem območju je že okoli 2000 let zelo cenjena v prehrani in zdravilstvu. Velja za adaptogeno rastlino, kar pomeni, da človeškemu telesu poveča odpornost, pomaga pri premagovanju stresa in vpliva na uravnavanje hormonskega sistema. Njena velikost in oblika sta v grobem podobni redkvici ali pa repi, s katerima je tudi v sorodu. Ima zelene razcepljene vrhove, ki so kratki in poležani po tleh. Njeni listi so tanki in nagubani ter se nenehno obnavljajo tam, kjer drugi odmrejo.
Mace se lahko med sabo razlikujejo po velikosti ali obliki korenine, ki je lahko okrogla, trikotna ali sploščena, lahko pa je tudi največja med vsemi in sicer pravokotna. Lahko so tudi različnih barv, prav tako pa se razlikujejo po prehranskih lastnostih. Maca korenina rumene barve je najbolj priljubljena in vsebuje čez petdeset pomembnih hranil, ki so pomembna tudi za človeški organizem. Med temi je veliko beljakovin, vitaminov, železa in magnezija ter cinka, kalcija in kvalitetnih ogljikovih hidratov. Poleg rumene mace poznamo še modro in črno, ki sta sladko-grenkega okusa in imata visoko energijsko vrednost ter rdečo maco, ki prav tako postaja vedno bolj priljubljena.
Prednosti uporabe mace
– Uravnava hormonski sistem.
– Pomaga v boju s stresom, depresijo, povečuje energijo in izboljšuje splošno počutje.
– Odpravlja nevšečne težave v času menopavze.
– Vpliva na umsko zmogljivost, izboljšuje koncentracijo, preprečuje nihanje razpoloženja.
– Upočasnjuje staranje, preprečuje osteoporozo.
– Skrbi za srce, žile in znižuje holesterol.
– Pomaga urejati prebavo.
– Skrbi za regeneracijo mišic.
– Je naravni afrodiziak, povečuje libido in spolne funkcije.
Uporaba gomolja maca
- V Peruju najpogosteje postrežejo kuhano, svež gomolj prepražijo in postrežejo kot poslastico, korenino stolčejo v pire in skuhajo v sladko in gosto tekočino, ki jo posušijo in zmešajo z mlekom, da nastane kaša.
- Zmešajo z zelenjavo ali žitnimi zrni za proizvodnjo moke.
- Posušena korenina, macina moka ali macini ekstrakti služijo kot prehransko dopolnilo.
- Pogosta tudi v obliki gela, ki se pridobi z iztiskanjem pri povišani temperaturi. Ta se uporablja predvsem v zdravstvene namene.
- Macine liste predvsem v Peruju uporabljajo tudi za solato ali jih kuhajo.
- Pogosta oblika je maca v prahu, ki jo lahko dodamo sadnim ali zelenjavnim smoothijem, sveže stisnjenim sokovom, lahko jo zmešamo tudi z vodo in spijemo zjutraj.
Za vse ljubitelje kave, hkrati pa zagovornike zdrave prehrane, je ekipa Malince pripravila iz prahu macinega gomolja, ki so mu dodale organski kakav in kokosov sladkor, okusno mešanico Maca coffee mix iz ekološke pridelave. Ta nadomešča pravo kavo ter druge umetne energijske napitke, hkrati pa je prijetnega okusa in brez kofeina. Kakav criollo, ki je bogat s hranili mešanici doda polno aromo, kokosov sladkor, ki je zdrava alternativa belemu sladkorju pa poskrbi za pravšnjo mero sladkobe. Mešanica je primerna za športnike ter vse tiste, ki bi se radi odvadili pitja prave kave, a še vedno dobili dovolj energije za vsakodnevna opravila.
Recept za domač puding z maca coffee mix-om
Sestavine:
Za 1 kozarec
* 1 velika zrela banana
* 1 večja hruška
* 1 žlica maca coffee mixa
* 1 čajna žlička cimeta
* 2 zmehčana datlja
* 5 čez noč namočenih brazilskih orehov
* malo (riževega) mleka
Opis postopka: Vse skupaj zmiksamo do gladke konsistence. Potresemo s ščepcem cimeta in uživamo.
Več receptov z maco in maca coffee mix-om najdete na portalu Malinca s klikom TUKAJ.