Bolezni srca in ožilja so najpogostejši vzrok obolevnosti in smrtnosti v razvitem svetu. Dedna nagnjenost prispeva k zgodnejšemu pojavljanju teh bolezni in nanjo seveda ne moremo vplivati. Veliko k obolevnosti pripomore način življenja ter z njim povezani stres, neredna in neustrezna prehrana, pomanjkanje gibanja ter različne razvade. Običajno nas srce dlje časa opozarja na pešanje z opozorilnimi znaki, preden pride do nevarnega srčno-žilnega dogodka z zastojem srca – ko je pogosto prepozno.
Za preprečevanje oziroma upočasnitev bolezni srca in ožilja lahko največ storimo sami: s prilagoditvijo življenjskega sloga z dovolj gibanja in ustrezno prehrano, zmernim pitjem alkohola in opustitvijo kajenja ter nenazadnje z rednimi pregledi pri zdravniku in doslednim jemanjem predpisanih zdravil.
Kaj zmore naše srce?
Naše srce je mišična črpalka, ki oskrbuje telo s kisikom in hranili, ki jih celice potrebujejo za svoje delo. Je zelo zmogljiva črpalka, saj znaša v povprečnem človeškem življenju količina načrpane krvi kar 180 milijonov litrov. Sposobna se je prilagajati potrebam organizma, v mirovanju potisne v minuti v obtok 5 litrov krvi, ob telesnem naporu ali bolezni pa srce bije hitreje in močneje, ob ekstremnih naporih lahko v minuti prečrpa kar do 35 litrov krvi. Gre torej za izredno učinkovit stroj z dolgo življenjsko dobo, ki pa ni neomejena.
Več informacij o boleznih srca in ožilja preberite na forumu Kardiologija >>