Priprava bolnika na operativni poseg

anonimni uporabnik, 20. januar 2015
Ostalo

Kirurški poseg je invazivna oblika zdravljenja, ki prizadene človekovo duševnost in spremeni notranje ravnovesje.

Kaj je kirurški operativni poseg?

Kirurški poseg je invazivna oblika zdravljenja, ki prizadene človekovo duševnost in spremeni notranje ravnovesje. Vsak operativni poseg je tvegan, kajti navzočih je kar nekaj dejavnikov, na katere ne moremo vplivati in so zato nepredvidljivi. Naloga zdravstvenih delavcev je, da se osredotočijo na dejavnike, na katere se da vplivati. Operativni posegi so načrtovani ali urgentni. Pripravo na načrtovani operativni poseg razdelimo na:

  • psihično pripravo
  • fizično pripravo

Kako se pripravimo na kirurški poseg?

Predoperativno obdobje se začne, ko se bolnik odloči in privoli v operativni poseg in se konča, ko bolnika premestimo na operacijsko mizo. Medicinska sestra ugotavlja specifične individualne potrebe in bolnika obravnava celostno. Naloga medicinske sestre je, da ugotovi bolnikove potrebe in sposobnosti sodelovanja. Na podlagi pridobljenih anamnestičnih podatkov in ugotovljenih bolnikovih potreb izvedemo individualni negovalni načrt predoperativne priprave.

Psihična priprava

Psihična priprava je potrebna pri vseh operativnih posegih, pa čeprav jo zelo radi zanemarimo. Osnova psihične priprave je informiranost bolnika. Bolnik mora biti seznanjen z boleznijo, s pripravami na operacijo, z možnimi zapleti nastalimi po operaciji … Z dobro psihično pripravo bolnika umirimo, zmanjšamo mu strah, stres in bolečino.

Fizična priprava

Fizična priprava zajema higiensko ureditev bolnika, pripravo z zdravili, organizacijsko pripravo in čiščenje prebavnega trakta, če gre za operacijo v trebušni votlini. Higienska in organizacijska priprava sta pri vseh operacijah enaki. Ostale aktivnosti se izvajajo glede na vrsto operacije in glede na bolnikovo stanje.
Organizacijska priprava pomeni pregled izvidov, ki jih bolnik prinese s seboj (laboratorijski izvidi, EKG in rentgenske slike). Po presoji se zdravnik odloči še za dodatne preglede. Higienska ureditev bolnika pomeni priprava bolnika dan pred operacijo in priprava na dan operacije. Poskrbimo za bolnikovo dobro počutje in za čim boljšo pripravo kože na operativni poseg.

Priprava z zdravili pred operacijo je zelo pogosta. Pri bolnikih so lahko prisotna kronična obolenja (sladkorna bolezen, zvišan krvni tlak …), ki pa jih moramo vseeno zdraviti. Za večje operacije se jim uvede centralni venski kanal – t,j. pristop do večjih žil. Poskrbimo za antikoagulantno terapijo – proti strejevanju krvi. Pri planiranih ortopedskih operacijah, se zdravnik odloči za avtotransfuzijo – zbiranje lastne krvi. Priprava se začne 14 dni pred operacijo.

Pri operacijah v trebušni votlini je potrebno tudi čiščenje prebavnega trakta. S tem zmanjšamo pooperativne nevšečnosti (slabost, bruhanje, napenjanje).
Priprava bolnika na ambulantni operativni poseg prav tako zahteva psihično in fizično pripravo. Bolnik ob pregledu v kirurški ambulanti dobi datum in uro posega, ter navodila glede priprave.

Kakšno vlogo ima medicinska sestra?

Medicinska sestra je vključena v vse aktivnosti pri pripravi bolnika na operativni poseg. Tako pripomore k sestavi mozaika kvalitetne in celostne obravnave bolnika v pripravi na operativni poseg.

Prispevek sta pripravili: Mojca Mežek dipl.med. sestra in Oti Martelj VMS

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,653
03.01.2025 ob 20:09
298,724
03.01.2025 ob 23:44
113,068
03.01.2025 ob 13:27
Preberi več

Več novic

New Report

Close