Najpogostejši povzročitelj je glivica Candida albicans, proti kateri se lahko preventivno borimo s pravimi življenjskimi navadami. Pazimo na prehrano, nosimo bombažno perilo, uporabljamo mila z nizko pH-vrednostjo, na bazenih, savnah in v telovadnicah skrbimo, da koža na področju spolovila čim bolj diha. Te vrste glivic v bazenih niso prenosljive, vendar pa je vlažno in toplo okolje zanje zelo ugodno.
Glivična vnetja nožnice so pogosta težava, saj se vsaj enkrat v življenju z njimi sreča večina žensk pred pričetkom menopavze. Candida albicans prebiva tudi v ustni votlini, prebavilih in nožnici zdravih žensk. Kadar je ravnovesje mikroorganizmov v nožnici porušeno, pride do prevelikega porasta števila glivic in posledično neželenega vnetja, kar lahko vpliva na kakovost življenja.
Kako se zavarujemo pred porastom glivic pri kopanju?
V bazenih, savnah, morju ali jakuzzijih se glivica Candida albicans ne prenaša, vendar pa je mokro okolje zanjo izjemno ugodno, zato se lahko v takšnih pogojih hitro razmnoži.
● Po kopanju se zato vedno preoblečemo iz vlažnih kopalk in se dobro obrišemo. S suhimi oblačili bomo ustavili prekomeren porast neželenih glivic.
● Glivice bodo prav tako uspevale med potenjem, če se po opravljeni športni vadbi ali v vročih dneh ne preoblečemo v suha oblačila. Med vadbo poskrbimo za oblačila, ki so čim bolj zračna.
● Tudi sintetično perilo koži ne omogoča, da diha. Vlažni predel bo glivice spodbujal k prekomerni rasti.
Kaj storiti, ko opazimo simptome vaginalnega vnetja?
Če se odločimo, da bomo najprej poskusile z zdravimi življenjskimi navadami, iz prehrane izločimo sladkor, belo moko, testenine, bel kruh. Poskrbimo za raznovrstno hrano, ki jo obogatimo s probiotičnimi izdelki. Nosimo bombažna oblačila in skrbimo za pravilno higieno brez agresivnih mil, ki lahko nožnico preveč izsušijo. Seveda je tudi pri teh težavah gibanje več kot dobrodošlo. Še več uporabnih nasvetov, kako se izogniti vaginalnim glivičnim vnetjem, najdete tudi na Lomexin.si.
V lekarnah so na voljo različni izdelki za borbo proti neželenim glivičnim okužbam, med njimi tudi učinkovito zdravilo Lomexin, ki je antimikotik širokega spektra z izrazitim fungicidnim delovanjem. Če so simptomi izraziti oziroma je samozdravljenje neuspešno, obiščite ginekologa.