“Če železa primanjkuje, se spremenijo organi, počutje, delovanje telesa, kognitivne funkcije, povečata se tudi obolevnost in umrljivost,” opozarja specialistka ginekologije in porodništva izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med.
Kakor ugotavlja, sta pomanjkanje železa in tudi slabokrvnost pogosto spregledani stanji. “Gre za zelo pogosto težavo, ki je včasih ‘bolezen’ sama po sebi, včasih pa je posledica kakšne bolezni ali zdravljenja. Najpogosteje se pojavlja pri ženskah v rodni dobi zaradi menstrualnih krvavitev, v času nosečnosti in dojenja pa železo iz materinega telesa črpa dojenček,” razloži ginekologinja. Pove, da ima danes ženska v življenjskem obdobju približno 400 menstrualnih krvavitev, nekoč pa so jih zaradi krajše življenjske dobe in večjega števila otrok imele le približno 40.
V času po menopavzi oziroma po 55. letu starosti, je slabokrvnost pri ženskah redko posledica ginekoloških težav. Je pa zelo pomembno, da gre vsaka ženska v primeru krvavitev iz rodil h ginekologu, poudarja ginekologinja: če je krvavitev močna, mora takoj v urgentno ambulanto, če je krvavitev blažja (tudi, če je samo rjav izcedek), mora v dveh do treh tednih k izbranemu ginekologu.
Simptomi slabokrvnosti so lahko zelo podobni težavam menopavze: nespečnost, pomanjkanje energije, utrujenost, glavoboli. Pomembno je, da jih enostavno ne pripišemo menopavzi ali preobremenjenosti, ampak pomislimo, da so morda tudi posledica slabokrvnosti.
Izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med.
Slabokrvni številni starostniki
Pomanjkanje železa naj bi po 85. letu imela vsaka peta ženska in vsak četrti moški, še pravi dr. Nataša Tul Mandić. Dodaja, da največji delež teh predstavljajo starostniki, ki živijo v domovih za starejše oziroma v socialno depriviligiranih okoljih. Vzrokov je več, eden pomembnejših pa je neustrezna prehrana.
“Podatki kažejo, da je (prilagojeno za druge vzroke bolezni), najmanjša umrljivost kadar imajo ženske hemoglobin med 130 in 150 g/L, največja umrljivost pa je, če imajo hemoglobin pod 110. Pri moških so vrednosti še nekoliko višje, zato mora biti naš cilj, da imajo vsi ljudje, ne glede na starost in spol, dovolj visoke vrednosti hemoglobina, pa tudi serumskega feritina, ki kaže na pomanjkanje železa še preden se razvije slabokrvnost,” pove ginekologinja.
Pomanjkanje železa oziroma slabokrvnost je lahko vzrok za poslabšanje številnih telesnih in psihičnih bolezni, denimo demence, pa tudi zdravljenje vseh bolezni je ob sočasnem pomanjkanju železa manj uspešno. Ker je nadomeščanje relativno enostavno, če težavo prepoznamo, moramo vedno pomisliti na pomanjkanje železa.
Izr. prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med.