Zakaj je slabokrvnost pogostejša in kako jo prepoznati?

Noemi Kandus , 05. januar 2023
HematologijaZdravje
Železove tablete
Foto: Profimedia

Ob slabokrvnosti je zmanjšana koncentracija hemoglobina v krvi, kar posledično zmajnša sposobnost krvi, da prenese kisik do celic.

Najpogostejši vzrok za nastanek slabokrvnosti (anemija) je pomanjkanje železa. Dlje časa trajajoča slabokrvnost lahko poslabša kronične bolezni, kot so srčno-žilne in ledvične, ki jih bolnik že ima oziroma se v nekaterih primerih zaradi slabokrvnosti izrazijo, razloži specializant hematologije Nejc Pulko z Oddelka za hematologijo in hematološko onkologijo UKC Maribor.

Srce mora delati močneje

“Slabokrvnost se najpogosteje izrazi s simptomi, ki so posledica prilagoditve telesa: bolniki najpogosteje začutijo, da ne zmorejo opravljati naporov, kot so jih zmogli prej. Običajno imajo že pri blagi telesni aktivnosti povišan srčni utrip, saj mora srce delati močneje in porablja več energije, hkrati pa prejme manj kisika,” pravi sogovornik. Dodaja, da so posledično lahko bolj utrujeni, imajo težave pri hoji v hrib in po stopnicah, pojavi se lahko bledica kože, v nekaterih primerih pa je kola lahko celo zlatenična (porumenela).

Če kdo pri sebi opazi takšne simptome, Nejc Pulko svetuje, naj se oglasi pri osebnem izbranem zdravniku, da ta opravi laboratorijske preiskave in razišče vzrok težav. Poleg slabokrvnosti je namreč še nekaj bolezni, ki se lahko kažejo s podobnimi simptomi, denimo srčno popuščanje, kronična obstruktivna pljučna bolezen, pljučna embolija …

Zakaj so anemije vse pogostejše?

Kot pojasni sogovornik, gre po eni strani za posledico staranja populacije. Slabokrvnost je namreč fiziološko prisotna pri starejših, saj se z leti že naravno zmanjšuje koncentracija hemoglobina v krvi. Poleg tega je slabokrvnost pogosta spremljevalka bolezni, ki se tudi pogosteje pojavljajo pri starejših.

“Slabokrvnost se pogosteje pojavlja tudi ob sodobnih načinih zdravljenja kroničnih, onkoloških in hematoloških bolezni, nastopi lahko kot posledica pomanjkanja vitaminov B12 in folne kisline. Pri ženskah v rodni dobi gre najpogosteje za posledico močnejših menstrualnih krvavitev,” še pove Nejc Pulko.

S prehrano nad slabokrvnost?

Na vprašanje, ali lahko slabokrvnost pozdravimo z pravilno izbiro prehrane, Nejc Pulko odgovarja, da je ob slabokrvnosti zaradi pomanjkanja železa, pri kateri imajo bolniki že izražene težave, največkrat potrebno železo nadomeščati z zdravili.

Nadomeščanje s prehrano ni zadostno, saj bi moral človek zaužiti bizarne količine hrane – vsebnost železa v dnevnem odmerku zdravila je ekvivalentno kilogramu svinjskih jetrc ali fižola,

slikovito razloži specializant hematologije Nejc Pulko.
Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,508
21.11.2024 ob 15:04
298,586
22.11.2024 ob 11:40
113,059
22.11.2024 ob 15:12
Preberi več

Več novic

New Report

Close