Tržni inšpektorat (TIRS) vsak mesec prejme nekaj prijav, ki se nanašajo na oglaševanje ‘zdravil’, ki naj bi pozdravila različne bolezni, pri čemer v teh oglasih v večini primerov nastopajo tudi zdravniki, ki naj bi močno priporočali uporabo tega zdravila, dejansko pa ti zdravniki sploh ne obstajajo.
Skoraj čudežni učinki, revolucionarna odkritja …
Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je do sedaj pri nadzoru obravnavala spletno oglaševanje in prodajo mnogih izdelkov, ki so predstavljeni z lastnostmi za zdravljenje, čeprav niso registrirani kot zdravila.
Spodaj navedeni izdelki “se oglašujejo in prodajajo na različnih spletnih straneh, ki so namenjene slovenskim potrošnikom, saj so v slovenskem jeziku. Ponudniki so tuje pravne osebe, spletne strani pa so registrirane v tujini. Vsi navedeni izdelki so predstavljeni z lastnostmi za zdravljenje, s skoraj čudežnimi učinki, šlo naj bi za revolucionarna odkritja, priporočajo pa jih domnevni znanstveniki oziroma zdravniki,” pojasnjujejo.
JAZMP opozarja, da za nobenega od spodaj navedenih izdelkov ni izdala dovoljenja za promet z zdravilom, kakor to določa Zakon o zdravilih, ter domnevnih zdravil ni mogoče najti v Centralni bazi zdravil v Sloveniji, kar daje vedeti, da navedbe na spletnih straneh niso resnične. Na to, da gre za tipične spletne prevare, pa kaže tudi naslednje, naštevajo:
- Na spletnih straneh lažno obljubljajo zdravstvene učinke izdelkov, ki niso potrjeni in preverjeni.
- Na spletnih straneh niso navedeni podatki o ponudniku, spletne strani pa so registrirane v tujini.
- Zapisi na straneh so generični, podatki o zadovoljnih kupcih se sproti generirajo.
- Ponudniki izdelke ponujajo z visokim popustom, s čimer želijo potrošnike prepričati v hiter nakup. Akcijska ponudba naj bi bila tudi časovno omejena.
- Na spletnih straneh so objavljeni komentarji zadovoljnih kupcev, pri čemer njihove verodostojnosti ni mogoče preveriti, kar kaže na to, da so izmišljeni tako komentarji kot predstavljene osebe.
- Uporabljene fotografije zadovoljnih kupcev in domnevnih znanstvenikov in zdravnikov je mogoče najti na spletu oziroma se pojavljajo tudi na drugih podobnih spletnih straneh, v drugih jezikih, z drugimi imeni, kar kaže na to, da so te osebe izmišljene.
Previdno!
Pri nakupu blaga prek spleta morate biti zelo previdni, pozivajo tudi na TIRS.
Spletna stran v slovenskem jeziku namreč še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca. “Vedno več je tujih podjetij, ki se odločajo za prodajo tudi slovenskim potrošnikom, prav tako avtomatski prevajalniki omogočajo hitro jezikovno prilagoditev spletnih strani. V prvi vrsti je tako treba vedno najprej poiskati in tudi preveriti podatke o prodajalcu. Nakup blaga preko spleta od neznanega prodajalca ali nepreverjenega prodajalca, sploh če ima ta sedež v državi, ki ni članica Evropske unije, je namreč tvegan, saj ni nujno, da bo potrošnik blago sploh prejel, če ga bo prejel, pa lahko ne bo ustrezal pričakovanjem potrošnika glede na opis, podan s strani prodajalca,” pojasnjuje mag. Andreja But, glavna tržna inšpektorica.
“V okviru možnosti, ki jih omogoča današnja tehnologija, lahko sicer potrošniki veliko informacij o prodajalcu in ponujenem blagu pridobijo že preko spleta, tako lahko npr. pred odločitvijo za nakup preverijo tudi morebitne izkušnje drugih kupcev s prodajalcem (npr. preko različnih forumov),” svetuje Butova. Ena takih sta denimo tudi Med.Over.Net in Starševski čvek.
Kaj lahko storite, če kupite na izdelke s sumljivim poreklom?
TIRS ima v primeru nakupa preko spleta določene pristojnosti le, če gre za podjetje, registrirano v Sloveniji. “V primerih težav z nakupom od prodajalca s sedežem v Sloveniji se lahko tako potrošnik običajno za pomoč obrne na Tržni inšpektorat. Če se prodajalec nahaja v drugi državi članici Evropske unije, se lahko potrošnik za pomoč obrne na Evropski potrošniški center, ki kot del mreže evropskih potrošniških centrov, ustanovljene s strani Evropske komisije, nudi potrošnikom pomoč pri uveljavljanju pravic v razmerju do podjetja iz druge države članice EU. V primerih nakupa od prodajalca iz države, ki ni članica Evropske unije, bo potrošnik pomoč lahko iskal le pri morebitnih potrošniških organizacijah v državi prodajalca.”
Predno se torej odločite za nakup preko spleta, vedno, opozarjajo na TIRS:
- preverimo, ali je mogoče na tej spletni strani na enostaven in jasen način dobiti vsaj kontaktne podatke o podjetju – če je kot kontakt na voljo le spletni obrazec za oddajo sporočila, je lahko to že eden od prvih znakov, da takšni spletni strani ne gre zaupati,
- držimo se mota, da če je nekaj preveč lepo, da bi bilo res, potem sigurno ni res,
- če na spletu naletimo na oglase, ki spodbujajo k nakupu zdravil za različne bolezni, je priporočljivo, da se najprej posvetujemo z izbranim zdravnikom – vsekakor pa se odsvetuje nakup zdravil preko spleta,
- če se vsi oziroma večina izdelkov na spletni strani prodaja z visokimi popusti, je to lahko že znak za večjo previdnost pri nakupovanju.
Imate sporni izdelek doma vi ali vaši bližnji?
JAZMP močno odsvetuje nakup prek spodaj omenjenih spletnih strani oziroma nakup omenjenih izdelkov nasploh:
- izdelek Tonerin, kapsule, predstavljen kot »zdravilo, ki uravnava krvni tlak«, pri čemer so na eni od spletnih strani, kjer se izdelek prodaja, zlorabili identiteto slovenskega zdravnika ter objavili lažni intervju z njim, v katerem naj bi izdelek priporočal
- izdelek Mikoherb, gel, predstavljen z navedbami, da »zdravi glivične okužbe«
- izdelek Cystonette, kapsule, predstavljen kot »zdravilo za zdravljenje cistitisa«
- izdelek Hedrapure, kapljice, predstavljen z navedbami, da »povrne sluh v 28 dneh«
- izdelek Ocuvit, predstavljen kot »zdravilo, ki povrne 99% vida v eni kuri«
- izdelek Uromexil Forte, predstavljen kot »sredstvo za obnavljanje erekcije«, pri čemer so na eni od spletnih strani, kjer se izdelek prodaja, zlorabili identiteto slovenskega zdravnika, saj so navedli, da je izumitelj izdelka ter objavili lažni intervju z njim, na drugi spletni strani pa so objavili lažni intervju s predsednico Zdravniške zbornice, ki naj bi izdelek prav tako priporočala
- izdelek DiaDrops, predstavljen z navedbami, da »zdravi diabetes«, pri čemer so na eni od spletnih strani, kjer se izdelek prodaja, zlorabili identiteto slovenskega zdravnika, ter objavili tudi lažni intervju z njim, v katerem naj bi izdelek priporočal
- izdelek Parazol, predstavljen, kot »zdravilo proti parazitom«, pri čemer so na eni od spletnih strani, kjer se izdelek prodaja, zlorabili identiteto slovenskega veterinarja ter objavili tudi lažni intervju z njim, v katerem naj bi izdelek priporočal
- izdelek Keramin, krema, predstavljena z navedbami, da »zdravi virusne bradavice«
- izdelek Cardione, prašek za napitek, predstavljen kot »sredstvo, s katerim kri očistite holesterola, strdkov in drugih nečistoč, spodbuja obnavljanje krvnih celic in delovanje krvi«, pri čemer so na eni od spletnih strani, kjer se izdelek prodaja, zlorabili identiteto ministra za zdravje in objavili tudi lažni intervju z njim, v katerem naj bi izdelek priporočal
- izdelek Konopljino olje (Cannabis oil), predstavljen z navedbami, da »ozdravi prostatitis v 28 dneh«
- izdelek Prostovit, predstavljen kot »zdravilo za zdravljenje kroničnega prostatitisa«
- izdelek Gluconol, kapsule, predstavljen kot »zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni«
- izdelek O caps, kapsule, predstavljen kot »zdravilo, ki vrača vid«
- izdelek Gelarex, gel, predstavljen kot »gel za zdravljenje hemoroidov«
- izdelek Hondrox, nano-sprej, predstavljen z navedbami, da »obnovi sklep v enem mesecu, trajno odpravi bolečino«
- izdelek Hypercaps, kapsule, predstavljen z navedbami, da »uravnava krvni tlak in zdravi hipertenzijo«
- izdelek Inspilar, kapsule, predstavljen kot »zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni«
- izdelek Diaform+, kapsule, predstavljen kot »popoln izdelek za zdravljenje sladkorne bolezni«
- izdelek Derm, krema, predstavljena kot »zdravilo, s katerim se boste za vedno znebili luskavice«
- izdelek Clavosan, predstavljen kot »sredstvo za zdravljenje glivične okužbe«
- izdelek Purosalin, kapsule za hujšanje, predstavljen kot »zdravilo z dovoljenjem za promet«
- izdelek Multilan, predstavljen kot »formula, ki aktivira samodejno regeneracijo slušnih celic ter v 21 dneh obnovi popoln sluh«
- čaj DiaTea, predstavljen kot »čudež za uravnotežen krvni sladkor, po enem tretmaju diabetes postopoma izginja«
- izdelek Naturalisan gel, predstavljen z navedbami, da »odpravi bolečino in obnovi delovanje sklepov«
- izdelek Mico Forte, sprej proti glivicam, predstavljen z navedbami da »odpravi glivice«
- izdelek Glycozal, predstavljen z navedbami da »zagotavlja normalne ravni krvnega sladkorja«
- izdelek BIO-2-YOU, zobna pasta, predstavljena z navedbami da »zapolni vse razpoke ter obnavlja zobe«
- izdelek Papistop, krema predstavljena z navedbami da »odstrani bradavice in kožne madeže«
- izdelek Auresoil Sensi & Secure, predstavljen kot »formula v obliki olja za regeneracijo slušnih celic, s katero naj bi se popolnoma obnovile slušne celice in se v samo 28 dneh vrnila naravna sposobnost sluha celo osebam z resno izgubo sluha«
- izdelek Nutresin Herbapure Ear, predstavljen z navedbami, da »regenerira slušne celice in povrne sluh«
- izdelek Dianol, predstavljen kot »sredstvo za boj proti sladkorni bolezni, ki stabilizira raven sladkorja in normalizira proizvodnjo insulina«
- izdelek Regenavis oil, predstavljen z navedbami, da »odpravi bolečino in obnovi sklepe in hrbtenico«
- izdelek Detonic, predstavljen kot »zdravilo za hipertenzijo, znižuje krvni tlak«
- izdelek Men’s Defence, predstavljen z navedbami, da »zdravi prostatitis«
- izdelek Onyco Stop Pro, predstavljen z navedbami da »zdravi glivične okužbe nohtov«
- izdelek Wortex, predstavljen kot »zdravilo za papilome in bradavice«
- izdelek HeartTonus, predstavljen z navedbami, da »uravnava krvni tlak«
- Izdelek Flexa Plus, predstavljen z navedbami, da »odpravi bolečino in regenerira boleče sklepe«
- izdelek Cardiline, predstavljen z navedbami, da »obvlada hipertenzijo in vse z njo povezane simptome«
- izdelek Prostero, predstavljen z navedbami, da »zdravi prostatitis«.