Če boste potovali v te države, imejte v mislih porast bolezni in se zaščitite

Oseba, ki pakira kovček z barvitimi oblačili, slamnikom, sončnimi očali in potnim listom..
Foto: Profimedia

Bolezni, ki jih prenašajo komarji, se vse bolj širijo po svetu. Nova varnostna opozorila prihajajo za tiste, ki potujejo na Hrvaško in v ZDA.

V državah Srednje in Južne Amerike ter na Karibih porast okužb z virusom, ki izvira iz lenivcev in se širi z ugrizi žuželk, predvsem z mušicami in komarji. Okuženih tudi 19 Evropejcev. Dvanajst primerov vročice Oropuche so prijavili v Španiji, pet v Italiji in dva v Nemčiji. “Vsekakor bi nas moralo skrbeti. Stvari se spreminjajo in lahko postanejo neustavljive,” opozarja dr. Danny Altmann, profesor imunologije na Imperial College London za The Telegraph. V petih državah Srednje in Južne Amerike so letos zabeležili skoraj 8.000 okužb. Glede na poročilo, ki je bilo julija objavljeno v publikaciji  Lancet pa so v Braziliji prvič poročali tudi o dveh smrtnih primerih zaradi vročice Oropouche pri dveh mladih ženskah, ki nista imeli drugih osnovnih zdravstvenih težav.

Čeprav je bolezen lahko smrtno nevarna, Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) navaja, da so smrtni izidi zelo redki, ozdravitev pa je pogosta. V večini primerov simptomi izzvenijo v štirih dneh.  

Evropske oblasti svetujejo vsem, ki potujejo na prizadeta območja (Srednja in Južna Amerika ter Karibi), da nosijo sredstva proti mrčesu ter srajce z dolgimi rokavi in dolge hlače, da bi zmanjšali tveganje ugrizov. Posebnih zdravil ali cepiv za vročico Oropouche ni, zato se zdravljenje osredotoča na lajšanje simptomov.

Bolezen podobna dengi

Oropouche mrzlico povzroča virus ortobunjavirus oropouche. Prvič so virus izolirali leta 1955 ob reki Oropouche na otoku Trinidad, po kateri je dobil ime. Od takrat so bili v Srednji in Južni Ameriki ter na Karibih zabeleženi številni izbruhi.

Oropouche se prenaša z ugrizi drobnih mušic (vrsta Culicoides paraensis), in vrsto komarjev, imenovano Culex quinquefasciatus. Oropouchejeva mrzlica je običajno samoomejujoča bolezen. Akutna bolezen traja približno en teden, vendar se lahko tudi po tem, ko se oboleli že začne počutiti bolje, simptomi ponavljajo do dva tedna.

Simptomi običajno vključujejo vročino, bolečine v mišicah in sklepih, slabost, glavobol, vrtoglavico in občutljivost na svetlobo. Bolezen je precej podobna dengi. Redko lahko hudi primeri povzročijo meningitis.

Medtem pa je prišlo opozorilo tudi iz Hrvaške, kjer so zabeležili prva primera okužb z virusom Zahodnega Nila, ki ga prav tako prenašajo komarji. Bolnika sta imela hujše simptome – težko sta se gibala in nista bila ves čas pri zavesti vendar kljub hujšemu poteku bolezni že okrevata – prihajata z območja Siska in Petrinje v osrednjem delu države. Pristojni sumijo, da je z virusom okuženih še več deset ljudi. Preberite, kaj je o virusu Zahodnega Nila še povedal epidemiolog in direktor inštituta za varovanje zdravja sisaško-moslavške županije Inoslav Brkić.


Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,718
29.08.2024 ob 00:54
399
28.08.2024 ob 07:40
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close