Čaji, ki olajšajo glavobol: Naravna pomoč za sprostitev in dobro počutje

Oseba dodaja med v skodelico vročega čaja za naravno sladilo in izboljšanje okusa.
Foto: Profimedia

Glavobol je ena najpogostejših vrst bolečin, s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju.

Ta neprijetna težava ima številne vzroke, med katerimi so neredni obroki, dolgotrajna potovanja, neprimerna drža, posledice prekomernega uživanja alkohola, hrupno ali slabo prezračeno delovno okolje, čustvena napetost in celo prekomerno spanje. Večina tovrstnih glavobolov sicer izzveni sama od sebe, običajno v nekaj urah, vendar so lahko moteči.

Pogosti so tudi tenzijski glavoboli, ki jih povzroča napetost mišic obraza, vratu in lasišča zaradi stresa ali nepravilne drže. Ti glavoboli so lahko dolgotrajni in povzročajo znatne nevšečnosti. Še zahtevnejši pa so migrenski glavoboli, ki jih lahko sprožijo specifični dejavniki, kamor spadajo tudi določene vrste hrane, na primer sir, čokolada in rdeče vino.

Za lajšanje težav, ki jih prinašajo glavoboli, ljudje že stoletja posegamo po naravnih rešitvah, med katerimi imajo posebno mesto zeliščni čaji. Ti napitki niso zgolj prijetni za uživanje, temveč nekateri tudi prispevajo k sprostitvi, zmanjšujejo vnetja in blažijo bolečino. Preverite, katere čaje proti tegobam, ki jih povzroča glavobol, priporočajo na portalu StudyFinds.  

Čaj iz kamilice

Kamilični čaj, pripravljen iz drobnih cvetov, ki spominjajo na marjetice, slovi po svojih pomirjevalnih lastnostih. Ta nežen napitek z blagim cvetličnim okusom je po mnenju strokovnjakov za čaj odličen za lajšanje glavobola, predvsem, ker učinkuje sproščujoče in protivnetno. Strokovnjaki pri My Tea Drop navajajo, da kamilica že po 30 minutah po zaužitju začne zmanjševati bolečine in lahko pomirja tudi druge simptome, ki so prisotni ob migreni, kot so slabost ter občutljivost na svetlobo in zvok.

Čaj iz poprove mete

Poprova meta je zaradi svojega izrazitega, osvežujočega okusa priljubljena po vsem svetu. Po mnenju Nacionalnega inštituta za glavobol (ang. The National Headache Institute) ter prodajalne čajev Artful Tea je ta čaj naravna rešitev za tenzijske glavobole, saj naj bi lajšal bolečine in sproščal. Čaj poprove mete vsebuje magnezij, kalij ter vitamini A in C. Poleg tega lahko pomaga odpirati zamašene nosne poti ter olajšajo nelagodje v sinusih ob prehladu.

Čaj iz belega vratiča

Čaj iz belega vratiča je zeliščni napitek, ki se zaradi svojih zdravilnih lastnosti uporablja že stoletja. S svojimi nežnimi cvetovi in aromatičnimi listi beli vratič ni le lep dodatek vsakemu vrtu, temveč tudi priljubljena izbira za ljubitelje zeliščnih čajev. Kot piše Healthline, to ni le modno dopolnilo na vrtu – gre za zelišče z resnimi zgodovinskimi referencami in znanstvenimi študijami, ki potrjujejo njegov sloves borca proti migreni, tako za zdravljenje kot za preprečevanje.

Čaj vrbove skorje (Bela vrba)

Vrbovo lubje, znano tudi kot Salix alba, se že stoletja uporablja za lajšanje bolečin in vnetij. Kot pojasnjujejo na portalu Healthline, to močno lubje, pridobljeno iz različnih vrst vrb, deluje proti bolečinam zaradi spojine, imenovane salicin – to je ista družina spojin, ki je navdihnila sodobni aspirin.

Ker je tako močan, ta čaj ni za vsakogar. Posebna previdnost se svetuje osebam, ki uživajo zdravila za redčenje krvi, in nosečnicam.

Ingverjev čaj

Ingverjev čaj je priljubljena pijača po vsem svetu, zaradi edinstvenega okusa in številnih koristi za zdravje. Ta aromatičen in začinjen napitek je pomirjujoč in poživljajoč. Po navedbah Artful Tea to zelišče ni namenjeno le boju proti glavobolu, temveč lahko pomaga tudi pri krepitvi imunskega sistema, boju z vnetji in zagotavljanju energije.

Recept Nacionalnega inštituta za glavobol za domač ingverjev čaj: tri ali štiri olupljene rezine ingverja kuhajte v dveh skodelicah vode približno 30 minut. Za sladkobo dodajte kapljico medu in/ali nekaj limoninih rezin.

Čaj sivke

Tudi sivkin čaj je pomirjujoč in aromatičen zeliščni napitek, ki ga uživajo že stoletja. V ljudski medicini cenijo sivko predvsem zaradi njenega pomirjajočega učinka, študija iz leta 2012 pa je pokazala, da lahko že samo vdihavanje eteričnega olja sivke pomaga odpravljati migrenske glavobole.

Zaradi svojega sprostilnega in pomirjevalnega učinka se sivka uporablja tudi pri otrocih. Za čaj prelijte pol čajne žličke sivkinih cvetov s 150 ml vrele vode, pustite pokrito počivati 10 minut in dajte otroku pred spanjem.

Čaj kurkume

Čaj iz kurkume, “sorodnice” ingverja, je prav tako postal priljubljen zaradi številnih domnevnih koristi za zdravje. Pri kurkumi se izpostavlja predvsem protivnetne in antioksidativnih lastnosti spojine kurkumin.

Vendar pa slovenski nacionalni portal o prehrani Prehrana.si opozarja, da je potrebna previdnost pri prehranskih dopolnilih, ki vsebujejo kurkumo: “Kurkuma se kot kulinarična začimba uporablja v različnih delih sveta; zaradi potencialnih prebavnih, antioksidativnih in protivnetnih lastnosti se uporablja tudi v tradicionalni indijski in kitajski medicini. Na tržišču pa so potrošnikom na voljo tudi prehranska dopolnila s kurkumo ali kurkuminom. V preteklih letih so v Italiji zabeležili okoli 20 primerov vnetja jeter (hepatitisa) zaradi uživanja prehranskih dopolnil, ki vsebujejo kurkumo. Francoska agencija za hrano, okolje in delovno okolje – ANSES je v sistem nutrivigilance prejela več kot 100 poročil o neželenih učinkih, vključno s 15 poročili o hepatitisu, ki bi lahko bili povezani z uživanjem prehranskih dopolnil, ki vsebujejo kurkumo ali kurkumin. Predpostavlja se, da je izpostavljenost prebivalstva s hrano nizka, tudi za tiste, ki uživajo veliko običajnih živil, ki vsebujejo kurkumo. Vendar pa se z uživanjem prehranskih dopolnil s kurkumo oziroma kurkuminom lahko ti vnosi bistveno povečajo. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je ob presoji varnosti nove živilske sestavine tetra-hidrokurkumenoidov iz kurkume določila sprejemljiv dnevni vnos (ADI) 180 mg kurkumina na dan za odraslega s telesno maso 60 kilogramov kot še varno raven uživanja.”

Viri:

  • Study Finds: 7 Teas That Help Relieve Headache Pain, According To Experts. Dostopno na: 7 Teas That Help Relieve Headache Pain, According To Experts. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Healthline: Have a Headache? Try These Teas.Dostopno na: Have a Headache? Try These Teas. Zadni dostop: Januar 2025.
  • Lekarne Maribor: Glavobol je nadloga današnjega časa. Dostopno na: Glavobol je nadloga današnjega časa
  • Pomurske lekarne: Kamilica, prava. Dostopno na: Kamilica, prava. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Pomurske lekarne: Meta, poprova. Dostopno na: Meta, poprova. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Pomurske lekarne: Vratič, beli. Dostopno na: Vratič, beli. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Gorenjske lekarne: Gorenjske lekarne Ingver, čaj. Dostopno na: Gorenjske lekarne Ingver, čaj. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Sasannejad P, Saeedi M, Shoeibi A, Gorji A, Abbasi M, Foroughipour M. Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial. Eur Neurol. 2012;67(5):288-91. doi: 10.1159/000335249. Epub 2012 Apr 17. PMID: 22517298.
  • Gorenjske lekarne: Sivka. Dostopno na: Sivka. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Prehrana.si: Neželeni učinki, povezani z uživanjem prehranskih dopolnil s kurkumo. Dostopno na: Neželeni učinki, povezani z uživanjem prehranskih dopolnil s kurkumo. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Healthline: 10 Health Benefits of Turmeric and Curcumin. Dostopno na: 10 Health Benefits of Turmeric and Curcumin. Zadnji dostop: Januar 2025.
  • Maghbooli M, Golipour F, Moghimi Esfandabadi A, Yousefi M. Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytother Res. 2014 Mar;28(3):412-5. doi: 10.1002/ptr.4996. Epub 2013 May 9. PMID: 23657930.
  • Pareek A, Suthar M, Rathore GS, Bansal V. Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. Pharmacogn Rev. 2011 Jan;5(9):103-10. doi: 10.4103/0973-7847.79105. PMID: 22096324; PMCID: PMC3210009.
Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
04.01.2025 ob 18:03
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close