Bruce Willis ni več zmožen pogovora

I. K., 24. februar 2023
AktualnoNevrologija
Foto: Instagram

Frontotemporalne demence predstavljajo pet do sedem odstotkov vseh demenc. To so simptomi.

Družina igralca Brucea Willisa je lani sporočila, da so pri zvezdniku potrdili afazijo, ki je prizadela njegove kognitivne sposobnosti, zaradi česar se poslavlja od kariere. Afazija vpliva na sposobnost govora, pisanja in razumevanja verbalnega in pisnega govora. Ponavadi se pojavi po kapi ali poškodbi glave, lahko pa se razvije tudi postopoma zaradi možganskega tumorja ali drugih bolezni.

Pred nekaj dnevi pa je odjeknila novica, da so pri igralcu potrdili še eno bolezen – frontotemporalno demenco. Kot je še povedala zvezdnikova družina, je bilo za vse “olajšanje, da je končno dobil jasno diagnozo”. Sorodnik 67-letnika pravi, da njegova mama ni prepričana, da jo sin še prepozna. Igralec po njegovih besedah ni več zmožen pogovora, njegovo obnašanje pa je zelo zadržano in včasih tudi “rahlo agresivno”.

Izguba spomina ni najizrazitejši simptom

“Frontotemporalne motnje so posledica poškodbe nevronov v delu možganov, ki se imenuje čelni in senčni reženj (sprednji del možganov se zmanjša in krči). Postopoma poškodbe nevronov povzročijo opazne težave pri razmišljanju, čustvovanju in komunikaciji osebe. Če se pojavijo motnje gibanja, se lahko izrazijo tudi v obliki Parkinsonove bolezni ali mišične oslabelosti,” pišejo na spletni strani Edemenca.si. “Izguba spomina je po navadi eden od izrazitejših znakov Alzheimerjeve bolezni, kar pa ne drži za frontotemporalno demenco, kjer so bolj značilni znaki; osebnostne spremembe in izražanje, govor. Tudi halucinacije in blodnje so pri frontotemporalni demenci razmeroma redko prisotne,” so še dodali.

“Frontotemporalno demenco lahko napačno diagnosticiramo kot psihiatrično težavo ali kot Alzheimerjevo bolezen. Frontotemporalna demenca se običajno pojavi v mlajših letih kot Alzheimerjeva bolezen. Pogosto se pojavi med 40. in 65. letom,” pa razlagajo na spletni strani priznane klinike Mayo clinic.


Kot rečeno, so eden od glavnih simptomov spremembe vedenja.

  • vse bolj neprimerno vedenje v družbi
  • izguba empatije in drugih medosebnih veščin, kot je občutljivost za čustva drugega
  • pomanjkanje presoje
  • izguba inhibicije
  • apatija, ki jo lahko zamenjamo za depresijo
  • ponavljajoče se kompulzivno vedenje, kot je tapkanje, ploskanje ali cmokanje z ustnicami
  • nezanimanje za osebno higieno
  • spremembe prehranjevalnih navad, prenajedanje ali na novo odkrita želja po na primer sladkarijah in ogljikovih hidratih
  • kompulzivna želja po dajanju stvari v usta

Med simptomi so tudi težave govora. “Primarna progresivna afazija in semantična demenca se štejeta za frontotemporalno demenco,” pišejo pri kliniki Mayo clinic.

Bolezen povzroča:

  • Vse večje težave pri uporabi in razumevanju pisnega in govorjenega jezika, kot so težave pri iskanju prave besede ali poimenovanju predmetov.
  • Težave pri poimenovanju stvari, morebitna zamenjava določene besede s splošnejšo besedo.
  • Nepoznavanje pomenov besed.
  • Oklevajoč govor, ki se lahko sliši telegrafsko govorenje.
  • Napačno sestavljanje stavkov.

Pri bolnikih se pojavijo tudi motorične težave, kot so: tremor, mišični krči ali trzanje, slaba koordinacija, težave pri požiranju, mišična oslabelost, neprimeren smeh ali jok in padci ali težave s hojo.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
21.12.2024 ob 20:09
3,943
19.12.2024 ob 09:05
33,824
24.11.2024 ob 19:28
1,243
17.12.2024 ob 22:06
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close