Bralka zjutraj ni mogla odpreti oči, razlog preseneča

N.M., 28. februar 2023
Infektologija
Foto: osebni arhiv bralke.

Zgodba naše bralke je ena tistih, kjer simptomi na prvi pogled ne razkrivajo pravega vzroka.

“Že ponoči sem čutila, da mi zatekajo veke, zjutraj pa je sledil šok. Veki in okolica očesa so bili tako zatečeni, da sem si morala, da sem kaj sploh videla, mehansko odpreti očesi. Po dveh urah hlajenja je oteklina malce zbledela, ravno toliko, da sem prišla do zdravnika,” začenja svojo izpoved bralka.

Z zdravnikom sta preverjala, ali je prejšnji dan oziroma dneve počela kaj drugače. “Vse skupaj je bilo toliko bolj nenavadno, ker me prejšnji dan ni nič dražilo, nisem bila na drugih krajih, da bi se izpostavila kakšnemu alergenu, niti nisem uporabljala druge kozmetike.”

Ker je šlo za oteklino na očeh, je dobila zdravila s protivnetnim in imunosupresivnim (zavira delovanje imunskega sistema) učinkom ter antihistaminik. Oteklina je po dveh dnevih popolnoma izginila.

Vzrok otekline je pri bralki tako ostal neznan, po oceni zdravnika pa je šlo najverjetneje za netipični simptom virusne okužbe, čeprav drugih simptomov ni bilo.

Tako vnetja okoli oči kot različni izpuščaji po koži

Virusne okužbe lahko spremlja vnetje očesne veznice in tudi izpuščaji po koži, pritrjuje specialistka družinske medicine Špela Tevžič, dr. med. iz Zdravstvenega doma Ljubljana.

“Tip izpuščaja je odvisen od vrste virusa, nastane pa zaradi odziva telesa na virus, poškodbe kože zaradi virusa oziroma reakcije kože na toksin, ki ga virus sprošča. Različni izpuščaji se tako pojavijo pri Covid-19, peti in šesti bolezni, noricah, bolezni rok, nog in ust, ter mnogih drugih virusnih povzročiteljih,” pojasnjuje sogovornica.

Foto: osebni arhiv bralke.

Vnetje očesne veznice, kar je bil eden od simptomov naše bralke, je prav tako lahko posledica virusne okužbe. Med najpogostejšimi povzročitelji so po besedah zdravnice adenovirusi ter tudi herpesvirusi, norice …

Virusne okužbe lahko prizadenejo vsak organ

Najbolj pogoste bolezni, ki jih povzročajo virusi, so okužbe dihal (rinovirusi, gripa, covid19), okužbe prebavil (rotavirusi, norovirusi, ipd.), spolno prenosljive okužbe (HPV; HSV, hepatitis B …), eksantematozne okužbe (norice, ošpice …), nevrološke okužbe in mnogi drugi,

našteva zdravnica Špela Tevžič, dr. med. iz Zdavstvenega doma Ljubljana.

Virusne okužbe so, kot dodaja družinska zdravnica, najpogosteje samoomejujoče, torej v nekaj dneh ali tednih izzvenijo same od sebe. V določenih primerih pa zahtevajo podporno in specifično zdravljenje oziroma zdravljenje zapletov, kot je, na primer, tudi bakterijska pljučnica po gripi.

Avtor
Piše

N.M.

Več novic

New Report

Close