Bralka zaskrbljena nad odločitvijo tujih zdravnikov  

multidisciplinarnost, zdravniki, medicinske sestre
Foto: Profimedia

“V tujini je soprog zbolel, kot bi bila angina. Ker simptomi (boleče grlo, suh piskajoč kašelj in občasno rahlo povišana telesna temperatura) niso pojenjali, se je oglasil pri zdravniku. Dobil je antibiotike in še nek antihistaminik,” na forumu Otorinolaringologija piše bralka in se sprašuje, ali je to običajna praksa? “Pri nas tega še nisem slišala.”

Kot ji je pojasnila asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr. med., specialistka otorinolaringologija, gre pri opisu za simptome virusne infekcije.

“Je zdravnik ugotovil angino oz. ali izvidi krvi kažejo na bakterijsko superinfekcijo, da gospod prejema sistemski antibiotik?” se nato sprašuje zdravnica. “Če ni angina, je gospod morda sladkorni bolnik ali imunsko oslabljen, morda jemlje biološka zdravila?” Sistemski antihistaminik je, kot pojasni, zdravilo za alergijske reakcije različnih vrst.

Kaj pa izpuščaji?

Pomembno je tudi, ali ima bolnik ob opisanih simptomih tudi izpuščaje, spomni otorinolaringologinja. “Ali je gospod dobil antihistaminik, ker ima izpuščaj po celem telesu ali delih telesa?” Izpuščaj je namreč, nadaljuje Soklič Košakova, prisoten pri škrlatinki (povzročitelji Streptotkoki izločajo toksine), lahko pa izpuščaj spremlja virusne infekcije (enterovirusi, parvovirus B19, coxsackie virusi), pa tudi bakterijske infekcije (meningokokne in sifilis).

Bralka je pojasnila, da soprog veliko časa preživi v tujini, tako da ni seznanjena, kako se je bolezen začela, res pa je omenjal prijatelja z vročino in izpuščaji. “Zdravnik ga je pregledal in mu nato dal antibiotik. Tudi sama sem pogledala njegovo žrelo, zelo je pordelo in nabreklo, opazila sem rumeno vdolbino z rdečim robom, podobno opeklini.” Zdravnica jo je prosila, da razjedo opazuje. “Morala bi se zaceliti in popolnoma izginiti v 14 dneh.”

Nekateri simptomi lahko vztrajajo tudi dva ali tri mesece

Zdaj je stanje boljše, še nadaljuje bralka. “Edino grozno smrči, tako da sem ga bila primorana prositi, da nekaj dni spi v sobi za goste. Seveda samo začasno.”

Nasprotno, našteva asist. dr. Tanja Soklič Košak, “pa lahko kašelj, izcedek, blaga zamašenost nosu vztrajajo še dva do tri mesece po preboleli virusni okužbi (to imenujemo postvirusno vnetje, povzroči ga pretiran, lahko celo iztirjen imunski odgovor sluznice dihal).”

Upam, da bo po koncu infekcije oteklina povsem izginila in z njo tudi smrčanje, da boste tudi sami mirno spali in imeli sobo za goste spet pripravljeno (npr. za taščo), sklene otorinolaringologija.

Imate vprašanje o vnetju in bolečinah v ušesih, nosu, grlu ter žrelu? O zdravljenju bolezni in poškodb glave, grla, vratu, nosu in ušes lahko povprašate na forumu Otorinolaringologija.

Avtor
Piše

N.M.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,653
02.01.2025 ob 21:43
298,723
02.01.2025 ob 19:23
113,068
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

New Report

Close