“Očitno imate zelo radi sladoled in prav zaradi sladoleda je mala dobila angino. Gnojno angino povzroča bakterija (streptokok), ki se največkrat nahaja v sladoledu!” je svojo pripoved na enem izmed naših forumov pred časom načela ena od uporabnic in opisala svojo izkušnjo:
“Ko sem bila majhna sem bila zelo dovzetna za to bakterijo in imela angine vsako leto po trikrat. Dokler mi starši niso omejili sladoleda samo na poletni čas, ko smo na morju, ko je bilo res zelo toplo in sem ga morala lizat zelooooo počasi in še to smo sladoled kupili vedno in samo v trgovini (ne na kepice!). Če ga kupiš v trgovini na banjico pa tudi ne sme bit dolgo časa doma v skrinji, ker je spet leglo za bakterije.”
Na njeno trditev se je odzvala naša moderatorka, zdravnica specialistka epidemiologije, Nina Pirnat, dr. med.
Če otrok sladoled liže, ga lahko je kadarkoli, je bila jasna. “Pisanje o streptokoku in sladoledu ansolutno NE drži.”
“Gnojno angino povzročajo bakterije (med njimi najpogosteje beta hemolitični streptokok skupine A) in virusi (npr. adenovirus, razno enterovirusi). Okužimo se kapljično: kašljanje, kihanje, poljubljanje; s kontaktom: dajanje istih igrač v usta, dud, hranjenje z isto žlico (matere včasih tako okužijo otroke, ko “pihajo” v hrano, oblizujejo dude, ipd.),”
pojasnjuje Nina Pirnat, dr. med.
Dodala je, da so okužbe s streptokoki prek hrane možne, a zelo redke.
“V primeru, če gre za hrano, ki dlje časa stoji na toplem; npr. razne omake, ipd., ali če je jed okužil kuhar pri pripravi, živilo pa kasneje ni bilo več prekuhano (že pri pasterizaciji streptokoke uničimo).”
Spomnila je sicer na primer, ki se je pri nas zgodil pred leti, ko je bila “manjša epidemija streptokokne angine, povzročene s francosko solato – pri svatih na poroki.”