Bralka: “Še dobro, da sem poguglala simptome”

I. K., 01. februar 2023
Dermatologija
Foto: Profimedia

Čeprav velja, da se je bolje izogibati guglanju simptomov, pa primer naše bralke kaže nasprotno.

“V ponedeljek sem se zbudila z bolečo kožo na hrbtu. Težko opišem ta občutek – kot bi me narahlo opeklo sonce. Bolelo me je sicer le na otip, kljub temu je bilo moteče. Ker po enem dnevu neprijetni občutek ni izginil, sem seveda sedla za računalnik in poguglala, kaj bi to lahko pomenilo. Kompleksni regionalni bolečinski sindrom, diabetična nevropatija, pasavec … Z rezultati iskalnika se nisem poistovetila. Še …,” svojo zgodbo začenja 44-letna Ljubljančanka, ki je dan ali dva po tem simptomu na notranji strani stegna opazila izpuščaj. “Malo me je srbelo, nič hujšega. Bila sem prepričana, da je od britja.” Dva dni pozneje pa je v bližini boka opazila še več izpuščajev, ki so bili na otip boleči. “Takrat sem si malo bolje ogledala stanje svoje kože in opazila še več razdražene kože, ki je segala od boka navzdol prodi notranjosti stegen, a le po eni strani telesa. Kot nekdo, ki ima atopijski dermatitis na obrazu, sem najprej pomislila na to možnost, a izpuščaj je bil drugačen. Pojavili so se namreč mehurčki. Nato me je prešinilo. Spomnila sem se na rezultate spletnega iskanja. Pasavec, katerega zdravljenje je najbolj uspešno, če ga začnemo v 72 urah po pojavu izpuščaja.”

Naša bralka nima osebnega zdravnika v Ljubljani, zato je preklicala več dermatoloških ambulant. Na srečo je v petek popoldne še našla strokovnjaka, ki jo je pregledal in potrdil njen sum. “Večkrat je poudaril, da je dobro, da sem prišla tako hitro. Večina jih pride po enem tednu ali 10 dneh, ko se pojavi še več izpuščajev. Še dobro, da sem poguglala simptome in vedela za to časovno okno, sicer bi z iskanjem pomoči čakala do ponedeljka,” še pravi bralka, ki je od dermatologa dobila protivirusno zdravilo, ki je ustavilo razvoj novih izpuščajev, in antibiotično mazilo.

Kaj je pasavec?

Foto: Profimedia

Pasavec povzroča okužba z virusom Varicela zoster (VZV), s katerim je prekužena večina prebivalstva, saj povzroča otroško bolezen norice. Po prebolelih noricah ostane virus v telesu (v senzornih ganglijih hrbtenjače) do konca življenja in se lahko leta kasneje ponovno aktivira v obliki pasovca. Najpogosteje obolevajo osebe, katerih imunski sistem je že v osnovi oslabljen zaradi drugih bolezni, pri zdravih pa se pojavi po prehodnem padcu odpornosti na primer zaradi stresa. Za pasovcem zboli med 10 in 30 odstotkov prebivalstva.

“Bolnik običajno najprej začuti hudo pekočo bolečino na določenem ‘pasu’ kože, ki ga oživčuje okužen čutni živec. Po od dveh do treh dneh se na boleči koži pojavijo nekaj milimetrov velike rdečine, na katerih vzbrstijo prozorni mehurčki z bistro tekočino, ki se lahko združijo v večje mehurje. Spremembe so sorazmerno ostro lokalizirane in omejene le na eno polovico telesa. Mehurčki počijo, ostanejo ranice, ki jih nato prekrije krasta, ta po tednu do dveh odpade in zapusti še rahlo rdečino, ki sčasoma izzveni. Navadno se pasavec pozdravi brez posledic na koži. Če se pojavi bakterijska okužba prizadete kože (npr. če bolnik ranice spraska), se to mesto lahko ognoji, proces zdravljenja pa je dolgotrajnejši in lahko zapušča brazgotine. Običajno bolezen traja od 10 do 15 dni. Pri manj kot 4 % bolnikov se pasavec lahko ponovi,” pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za zdravje NIJZ.

Bolezen lahko spremljajo jo utrujenost, glavobol in nekoliko povišana telesna temperatura.

Preberite še: Kdaj bi nas morali izpuščaji skrbeti

Postherpetična nevralgija te lahko privede “na rob obupa”

Najpogostejši in najhujši zaplet pasavca, ki dolgoročno lahko močno okvari kakovost življenja, pa je t. i. postherpetična nevralgija. “Bolečina je vodilni znak pasavca in je posledica vnetja živca, ki oživčuje prizadeti pas kože. Prisotna je večinoma že pred izbruhom mehurčkov, med njihovim razvojem in se z izginotjem kožnih sprememb lahko umiri ter povsem izzveni. Če pa bolečina traja mesec ali več, govorimo o postherpetični nevralgiji. Ta je lahko zelo huda in se ne odziva na običajna protibolečinska zdravila; bolnika lahko pripelje na rob obupa. Pogosteje se pojavi pri starejših, saj zanjo toži kar polovica bolnikov, starih nad 50 let s pasavcem. Ko je postherpetična nevralgija enkrat že prisotna, jo je težko obvladati,” razlagajo pri NIJZ.

Posebej pozoren je treba biti tudi, če se pasovec pojavi na delu kože, ki jo oživčuje očesna veja obraznega živca, saj se lahko bolezen razširi na oko in povzroči vnetje roženice, šarenice, glavkom in celo izgubo vida, v zelo redkih primerih celo enostransko vnetje možganskega žilja. “Precej redkeje srečamo pasavec v področju ušesa. Gre za bolečino in mehurčke v zunanjem sluhovodu, motnje v ravnotežju, izgubo okusa in za istostransko ohromitev obraznega živca,” pišejo pri NIJZ.

Pasovec se ne prenaša s človeka na človeka, lahko pa z virusom okužimo osebe, ki še niso prebolele noric.

Foto: Profimedia

To so simptomi pasovca

Simptomi pasovca običajno prizadenejo le majhen del kože na eni strani telesa. Ti simptomi lahko vključujejo:

  • Bolečina, pekoč občutek ali mravljinčenje
  • Občutljivost na dotik
  • Rdeč izpuščaj, ki se pojavi nekaj dni po bolečini
  • S tekočino napolnjeni mehurji, ki se odprejo in se prekrijejo s krasto
  • Srbenje

Preveri znanje: Prepoznate izpuščaj in veste, kdaj morate takoj k zdravniku?

Kdaj morate takoj k zdravniku?

Kot omenjeno, je dobro zdravljenje začeti v prvih 72 urah po pojavu izpuščaja. To je še zlasti pomembno, kadar:

  • Se bolečina pojavi v bližini oči
  • Ste starejši od 50 let, saj je verjetnost za nastanek zapletov pri starejših večja.
  • Imate oslabljen imunski sistem ali živite z osebami, ki imajo oslabljen imunski sistem.
  • Se je izpuščaj razširil in je zelo boleč.

Proti pasovcu se lahko cepimo. Cepljenje se opravi z enim odmerkom cepiva in je samoplačniško.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close