Ste odvisni od odnosov? Prepoznajte opozorilne znake in poiščite pomoč!

M. Ć., 20. avgust 2024
Sreča brez skrbi
Na sliki je par, ki je v intenzivnem pogovoru. Ženska je videti zaskrbljena ali zamišljena, s podporo glave na roki, medtem ko moški govori z njo. Oba sta oblečena v priložnostna oblačila in sta v notranjem prostoru. Ozadje je nekoliko zamegljeno, vendar se zdi, da je soba udobno opremljena.
Foto: Profimedia

Koliko ste pripravljeni žrtvovati za ljubezen? Bi se odpovedali svojim sanjam, željam in celo lastni identiteti?

Če je odgovor pritrdilen, je morda čas za razmislek. Odvisnost od odnosov je kot spirala, ki nas potegne vse globlje. Ko postane življenje odvisno od partnerjeve pozornosti, ko se bojimo biti sami in zanemarjamo svoje potrebe, se moramo vprašati: Ali je to res ljubezen?

Z dr. Lucijo Hrovat, zakonsko in družinsko psihoterapevtko ter vodjo Ambulante SFU Ljubljana* smo raziskali, kako se odvisnost od odnosov razlikuje od zdravih odnosov, kako prepoznati rdeče zastave zasvojenosti ter kakšni so znaki in simptomi te težave. Dotaknili smo se tudi vzrokov za razvoj odvisnosti od odnosov in vpliva, ki ga ima ta zasvojenost na duševno zdravje posameznika in njegovo vsakodnevno življenje. Na koncu smo razpravljali o možnostih zdravljenja in okrevanja ter o vlogi terapevtov in svetovalcev pri tem procesu.

Pred branjem si odgovorite na naslednja vprašanja:

  • Ali ste fizično, čustveno in ekonomsko samostojni?
  • Ali čutite, da lahko preživite brez partnerja?
  • Ali ostajate v zvezi, kljub temu da je partner nasilen do vas ali odvisen od drog, alkohola, iger na srečo, in ga opravičujete?
  • Ali pretirano skrbite za druge, medtem ko lastnih potreb ne izpolnjujete?
  • Katere so vaše potrebe in želje ter koliko časa jim namenjate, da izpolnite svoje potenciale?
  • Odgovori na ta vprašanja vam bodo pomagali pri prepoznavanju, ali so vaši občutki ljubezni in skrbi zdravi ali temeljijo na zasvojenosti.

Kako prepoznati odvisnost od odnosov?

Odvisnost od odnosov se kaže tako, da ena oseba zanemarja svoje potrebe in želje, da bi ustregla partnerju. Problem postane, ko to začne škodovati posamezniku, oblikovati njegovo življenje in vplivati na njegove odločitve. Značilna je neenaka razdelitev moči in porušitev meja. Posameznik zanemarja svojo individualnost in edinstvenost zaradi močne želje po osrečitvi drugega. Tolerira zlorabe, zanemarja lastne želje in potrebe ter zaradi strahu pred osamljenostjo ostaja v odnosu.

Opozorilni znaki

Zasvojeni z odnosi pogosto izkazujejo specifična vedenja, kot so pretirana naklonjenost, izogibanje konfliktom, prilagajanje željam partnerja, tudi če jim je to neprijetno.

  • Močna potreba po ohranjanju odnosa, ne glede na kakovost tega odnosa.
  • Nizka samopodoba, prepričanje, da niso sposobni živeti samostojno in da si ne zaslužijo ljubezni.
  • Dojemanje drugih ljudi kot bolj vrednih in trud ohranjati odnos za košček pozornosti.

Korenine težave: Otroštvo

Otroštvo, zaznamovano z zanemarjanjem, konflikti ali zlorabami, pusti globoke rane na naši psihi. Otroci, ki se soočajo s takimi izkušnjami, se naučijo, da niso vredni ljubezni in pozornosti. Razvijejo nizko samopodobo in prepričanje, da niso dovolj dobri. V odrasli dobi te vzorce pogosto ponavljajo, saj nezavedno iščejo potrditev in ljubezen, ki je niso prejeli v otroštvu. To vodi do odvisnosti od odnosov, občutkov sramu, osamljenosti in stalne anksioznosti. A okrevanje je možno. S pomočjo terapije in dela na sebi lahko prekinemo škodljive vzorce in zgradimo bolj zdrave odnose s seboj in drugimi.

  • Glavni vzroki so lahko disfunkcionalni odnosi v otroštvu.
  • Otroci, ki so bili priča zlorabam, zanemarjenosti in nenehnim prepirom, lahko razvijejo zasvojenosti.
  • Starši so prvi, ki nam pokažejo, kako izgledajo odnosi: ljubezen, sprejemanje, meje, zaupanje. Otrok se uči iz obnašanja staršev, kar se zapiše v možgane in oblikuje reakcije v kasnejšem življenju.

Kdo je bolj nagnjen k odvisnosti?

Ljudje z nevarnimi oblikami navezanosti so bolj nagnjeni k zasvojenosti z odnosi. Ti posamezniki se pogosto bojijo, da jih partnerji ne ljubijo ali ne bodo ostali z njimi. Imajo visoka pričakovanja glede bližine in intime ter se vedejo ogrožujoče do partnerjev, ki se ob njih počutijo utesnjeno. So negotovi, stavijo na odnose, ki so pogosto površinski, ter menijo, da jih ljudje ne spoštujejo dovolj. Pogosto razdrejo odnose ali se vrnejo k istim partnerjem, obenem pa so neverjetno ljubosumni in se bojijo zavrženosti.

Vpliv na duševno zdravje in vsakodnevno življenje

Odvisnost od odnosov se kaže v stalnem nezadovoljstvu nad življenjem in pričakovanju, da jih bodo drugi potolažili. To vpliva negativno in ima lahko trajne posledice, ki se lahko kažejo tudi v telesnih boleznih.

Začetek procesa zdravljenja in okrevanja

  • Odločitev za spremembo.
  • Iskren pogovor s samim seboj.
  • Preverjanje stanja glede zgoraj omenjenih vprašanj.
  • Soočenje s strahovi.
  • Razvijanje samoljubezni, spoznavanje svojih potreb in postopno izpolnjevanje teh potreb.
  • Sprejemanje lastne osebnosti in zamenjava nerealnih prepričanj o ljubezni.

Vloga terapevtov in svetovalcev

Terapevti in svetovalci igrajo ključno vlogo pri zdravljenju zasvojenosti z odnosi. So sopotniki, ki pomagajo usmerjati fokus iz pretirane skrbi za druge na skrb zase. Poslušajo zgodbe, ozaveščajo manke iz otroštva in pomagajo pri iskanju načinov, kako zapolniti te manke na ljubeč način do sebe. Pomagajo postavljati meje in razvijati večjo stabilnost ter vero v svoje sposobnosti.

Ključni pogoji za zdrav odnos

  • Pripadnost in povezanost: Otrok mora vedeti, da pripada staršem, ki so mu na voljo in pripravljeni pomagati v stiski. Enako velja za partnerski odnos.
  • Zaupanje: Otrok mora zaupati, da bodo starši reagirali na njegove potrebe in ostali ob njem. Enako velja v partnerstvu.
  • Dostojanstvo: Spoštovanje sebe in drugih, sprejemanje in poslušanje brez kritiziranja.
  • Prepoznavnost: Razvijanje osebnega stila in prepoznavanje potreb ter poslušanje svojih potreb.
  • Sočutje: Sočutje do sebe in drugih, sprejemanje enkratnosti brez občutka ogroženosti.
  • Zdrav odnos je temelj za srečno življenje in duševno zdravje. Prepoznajte znake odvisnosti in storite korake proti zdravljenju.

*Ambulanta nudi psihoterapije ljudem v stiski.

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close