Bi lahko nov zakon zdravnike prisil v neetično delovanje in popolno nasprotje njihovega poslanstva?

Foto: Profimedia

V Sloveniji je bil v obravnavo predan predlog zakona, ki uvaja pomembno spremembo – pomoč pri samomoru in uboj človeka na njegovo željo. Zakon ni primerljiv s podobnimi zakoni, ki so že v veljavi v nekaterih naprednejših družbah. Po mnenju zdravnikov je radikalnejši od vseh.

Slovenske zdravniške organizacije opozarjajo na nesprejemljivost predloga Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (ZPPKŽ), ki so ga pobudniki skupaj s podpisi podpore za pričetek zakonodajnega postopka predali Državnemu zboru 17. julija 2023.

»Zdravniki smo zavezani ohranjanju človekovega zdravja in življenja, kar je tudi naše osnovno poslanstvo. Predlagani zakon zdravnikom nalaga izvedbo evtanazije, kar je v diametralnem nasprotju z našim osnovnim poslanstvom, zato smo tudi večinsko proti in ne želimo prevzeti vloge izvajalca zakona.«

prof. dr. Radko Komadina, predsednik Slovenskega zdravniškega društva na novinarski konferenci, 25. 7. 2023

Poleg Zdravniškega društva predlogu nasprotujejo tudi Zdravniška zbornica Slovenije, Komisija Republike Slovenije za medicinsko etiko, Slovenska medicinska akademija, Katedra za medicinsko etiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, Senat MF UL in druge zdravniške organizacije. Stališče podpira tudi etična komisije WMA (The World Medical Association).

Kaj je v predlogu zakona tako nevarnega in spornega

Med nekaterimi spornimi in ohlapno definiranimi členi je po mnenju zdravniških organizacij tudi ta, da zakon ne omogoča avtonomnosti človeka, ali želi končati svoje življenje. Zakon namreč predvideva, da namesto njega odloča komisija, tudi ljudje, ki njegovega stanja ne poznajo.

Za postopek lahko poleg ostalih zaprosijo tudi kronično bolni psihiatrični bolniki in starostniki, ki po svoji presoji trpijo zaradi kronične bolezni.

“Zakon s tem nagovarja ljudi, predvsem starejše, pa tudi invalide, da izhoda iz trpljenja ne iščejo v pomoči in medgeneracijskem sodelovanju, ampak v aktivnem končanju svojega življenja. Ker se zavedamo, da Slovenija trenutno iz finančnih in organizacijskih razlogov ljudem ni sposobna nuditi dolgotrajne oskrbe, kaj šele vsem dostopne paliativne medicine, nas to zelo skrbi in je opozorilo še toliko bolj utemeljeno.”

Prof. dr. Bojana Beović, predsednica ZZS, novinarska konferenca, 25. 7. 2023

Izkušnje iz držav, ki so podobne, a manj “široke zakone” že sprejele, kažejo, da se za postopke odloča vse več ljudi. Če preračunamo število ljudi, ki se odločijo za tak postopek na Nizozemskem, na slovenske razmere, bo to v začetku pomenilo 300, čez 20 let pa 1000 smrti letno,« še pojasnjuje prof. dr. Bojana Beović.

V primeru sprejetja zakona je prof. dr. Komadina opozoril še na realno bojazen, da bi lahko prihajajo tudi do evtanazijskega mobinga in interesa po trgovanju z organi v povezavi z evtanazijo.

Dr. Božidar Voljč, predsednik Komisije za medicinsko etiko pri Ministrstvu za zdravje, je spomnil, da je Komisija RS za medicinsko etiko (KME RS) odklonilno stališče do predloga, tako kot tudi zdravniške organizacije, že objavila in je dostopno na povezavi na njihovi spletni strani. Ob tem KME RS opozarja na ključno razliko med terminalno opustitvijo zdravljenja in evtanazijo ter na veliko kulturno, moralno in etično razliko med naravno smrtjo in usmrtitvijo.

»Predlog zakona z vsemi posledicami uvaja nevarno, nepovratno prekoračitev meje med naravno smrtjo in usmrtitvijo. Zdravstvo in družba sta vedno v medsebojnem dinamičnem odnosu in medicinska etika vpliva tudi na etiko družbe. Če bo medicina prekoračila etično mejo med naravno smrtjo in usmrtitvijo, bo odnos do življenja in smrti usodno spremenila tudi družba.«

dr. Božidar Voljč, predsednik KME, na novinarski konferenci, 25. 7. 2023

Posnetek izjav strokovnjakov s področja medicine

Podrobneje o problematiki in argumentih proti zakonu lahko preberete na spletni strani Zdravniške zbornice Slovenije.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,673
18.11.2024 ob 17:13
3,940
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.11.2024 ob 19:28
1,241
17.11.2024 ob 11:52
577
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close