“Tudi če zapremo straniščno školjko, to ne zmanjša širjenja virusnih delcev ob splakovanju straniščne školjke,” pravi profesor virologije Charles Gerba z Univerze v Arizoni in vodilni avtor raziskave, v kateri so merili prav to – kako se širijo virusni delci ob splakovanju straniščne školjke.
Kot so pokazali rezultati raziskave, ni statistično pomembne razlike v širjenju virusov, če je straniščna školjka med splakovanjem zaprta ali odprta. Razlikuje se le v smeri, v katero se širijo.
Najbolj preprečimo širjenje virusov z …
Raziskovalci so nato preverili še kako učinkovito preprečuje širjenje virusnih delcev čiščenje straniščne školjke. Verjetno ne ravno presenetljivo – čiščenje školjke zgolj s krtačko je manj učinkovito kot čiščenje s krtačko in dezinfekcijskim sredstvom.
Izsledki raziskave so osvetlili pomembnost redne dezinfekcije straniščnih školjk s katero se zmanjša kontaminacija in prepreči širjenje virusov.
Zakaj je vseeno dobro zapirati straniščno školjko?
Najnovejše ugotovitve pa ne pomenijo, da je zapiranje pokrova stranišča med splakovanjem nepotrebno: številne raziskave so namreč pokazale, da je zapiranje straniščne školjke dobro pri preprečevanju širjenja bakterijskih patogenov, ki so ponavadi večji od virusnih. Poleg tega si verjetno vsi želimo manj iztrebkov in urina v zraku – pri splakovanju se namreč aerosoli širijo po zraku. V spodnjem videu lahko pogledate kako.