Bella Hadid: to je bolezen, ki mi povzroča nevidno trpljenje že 15 let

N. K., 16. avgust 2023
InfektologijaZdravje
Bella Hadid
Foto: Profimedia

Simptomi kronične bolezni so ji ponovno izbruhnili po vnetju zoba.

Manekenka Bella Hadid je na omrežju TikTok delila svojo zgodbo, kako je njeno življenje zaznamovala diagnoza lymske borelioze, ki so ji jo postavili leta 2012. Zaradi bolečega zoba so ji opravili koreninsko zdravljenje, kasneje pa je to povzročilo izbruh simptomov lymske borelioze. “Živeti s tem zdravstvenim stanjem, ki se s časom in delom poslabšuje, ko se trudim, da bi bili jaz, moja družina in ljudje, ki me podpirajo, ponosni, me je izčrpalo na način, ki ga ne morem v celoti pojasniti.

Pravočasna prepoznava in zdravljenje preprečujeta hude težave

NIJZ navaja, da se po več mesecih ali letih po okužbi lymska borelioza lahko pojavijo znaki prizadetosti številnih organov ali organskih sistemov: kože, živčevja, sklepov, mišic, tudi oči in srca. Bolezen zdravimo z antibiotiki, pomembno je zgodnje prepoznavanje bolezni, ker je zdravljenje takrat praviloma učinkovitejše. Infektologinja dr. Petra Bogovič, dr. med., iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana pa poudarja, da so hude težave po ustreznem in pravočasnem zdravljenju lymske borelioze zelo redke. “Možnosti za težave so večje, kadar traja bolezen pred zdravljenjem dalj časa, zato je zelo pomembno bolezen pravočasno prepoznati in zdraviti.

Okužba lahko poteka brez simptomov

Dr. Bogovičeva je opozorila tudi, da okužbe z borelijami v Evropi pogosto (v več polovici primerov) potekajo povsem brez simptomov in se pokažejo le s protitelesi proti borelijam v krvi. Pri manjšini se bolezen prikaže v prvih tednih po okužbi, pri nekaterih pa celo šele po nekaj mesecih.

Kožni izpuščaj (migrirajoči eritem, lat. erythema migrans) se praviloma pojavi na mestu vboda klopa, nekaj dni do nekaj tednov po vbodu. Pojav kožnih izpuščajev na mestih, kjer ni bilo vboda klopa, je odraz razširjenja (diseminacije) povzročitelja, ki se verjetno zgodi po krvi. Nekateri bolniki se vboda klopa ne spomnijo oziroma ga spregledajo, kar je bolj verjetno, če so vbodi na mestih, kjer klopa težko opazimo (npr. na hrbtu).

Dr. Petra Bogovič, dr. med., iz iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana

Hitra odstranitev klopa je učinkovit ukrep pri preprečevanju lymske borelioze

Po besedah dr. Bogovičeve je hitra odstranitev klopa precej učinkovit ukrep pri preprečevanju lymske borelioze, saj mora biti klop prisesan več kot 12 ur, da se lymska borelioza prenese iz okuženega klopa na človek. Dodaja, da to velja za Evropo, v Ameriki, kjer imajo nekoliko drugačne klope in borelije, pa je ta čas še precej daljši.

Kako odstraniti klopa?

NIJZ svetuje, da klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo, za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil. Dr. Bogovičeva pa dodaja, da lahko pri odstranjevanju klopov, zlasti tistih, ki so še dolgo (globoko) prisesani v koži, zgodi, da rilček klopa ostane v koži. “Le tega lahko poskusimo odstraniti s pomočjo sterilne igle ali pa počakamo, da organizem zatrgan del klopa v naslednjih dneh izloči sam (podobno kot druge v tujke). Takšno stanje zdravju ni nevarno in ne pomeni večje verjetnosti prenosa povzročitelja bolezni s klopa na človeka.

Viri:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close