Vpliv ustnega (ne)zdravja na kronične bolezni

N. K., 27. april 2023
Stomatologija
Stiskanje zobne paste na zobno ščetko
Foto: Profimedia

Ustno zdravje si ljudje še zmeraj v veliki meri predstavljajo kot kozmetični del: beli zobje, lepota ust in podobno.

Vendar lahko komplikacije v ustni votlini poslabšajo potek in izid zdravljenja številnih kroničnih bolezni ter pridruženih zapletov, opozarja Matej Praprotnik, dr. dent. med., vodja delovne skupine Ustno zdravje pri Odboru za zobozdravstvo. Kot je povedal, bodo letos v okviru projekta Ustno zdravje poudarjali kako zdravje ustne votline lahko vpliva na kronične bolezni.

“Želimo, da vsi o zdravju ustne votline razmišljajo že prej. Preden jih morebiti doleti kakšna resna bolezen. Redno naj čistijo zobe in usta, redno hodijo na preventivne preglede,” svetuje. S tem se poveča tudi možnost ohranitve zob, kar je povezano z višjo kakovostjo življenja.

Ustno zdravje pri bolnikih z boleznimi srca

Kot je povedala specialistka kardiologije in vaskularne medicine doc. dr. Katja Prokšelj, dr. med., je za bolnike z boleznimi srca ustna higiena izjemno pomembna. “Še posebej za tiste bolnike, ki imajo okvare srčnih zaklopk ali umetne srčne zaklopke in nekatere prirojene srčne napake. Ti bolniki imajo namreč povečano tveganje za infekcijski endokarditis – gre za okužbo na notranjem sloju srca, ki se imenuje endokard, predvsem na področju, kjer so srčne zaklopke. Eden najpogostejših povzročiteljev infekcijskega endokarditisa pa so ravno bakterije iz ustne votline. Ob posegih in poškodbah, lahko bakterije vstopijo v krvotok in preko krvi pridejo do srca. Pri bolnikih, ki imajo povečano tveganje za okužbe, se bakterije lahko naselijo na endokard, in tako povzročijo infekcijski endokarditis.

Pritrdila ji je tudi specialistka infektologije doc. dr. Mateja Logar, dr. med. Kot je razložila, ni nujno, da se naselitev bakterij na srčne zaklopke kaže z izrazitimi težavami. “Sprva bolnik verjetno ne bo nič občutil. Ko se bakterije namnožijo in pride do kronične okužbe na zaklopkah, pa se lahko pojavi povišana temperatura. Vendar ne gre za izrazito visoko temperaturo – običajno med 37,5 in 37,8 stopinj Celzija. Pridruženi sta lahko utrujenost in splošno slabo počutje. Vse to lahko traja kar nekaj časa, tudi več tednov. Zato je treba pri vročini, ki traja več kot en teden, do zdravnika, da se opravijo preiskave in ugotovi razlog za povišano temperaturo,” svetuje.

Imate vprašanje za specialista za ustno zdravje? Postavite ga na forumu Ustno zdravje in higiena.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
119
19.04.2024 ob 10:11
31
22.05.2021 ob 22:40
14
20.09.2018 ob 11:48
296
12.05.2024 ob 14:52
380
15.07.2024 ob 23:28
Preberi več

Več novic

New Report

Close