“Artritis je degenerativno stanje sklepov – obraba sklepov, ki povzroča vnetje, togost in bolečine,” je za Independent povedala Tamsin Joyce, fizioterapevtka in vodja integriranih kliničnih storitev v bolnišnici Nuffield Health Bournemouth. “Prizadene lahko ljudi vseh starosti, zlasti če je dedno, vendar se običajno poslabša s starostjo.“
Dve najbolj pogosti obliki artritisa sta osteoartroza in revmatoidni artritis
Kot piše spletni portal revma.net je osteoartroza, ki ji pogosto laično rečemo obraba sklepa, najbolj razširjena revmatična bolezen. Pri osteoartrozi sklepa se s staranjem sklepni hrustanec postopoma spreminja, prej gladka površina postaja neravna, lahko razpoka, v njem se nabira večja količina vode. Staranje ni edini dejavnik, ki vpliva na spremembe hrustanca in povzroča nastanek osteoartroze. Drugi dejavniki so še: dedna nagnjenost, anatomske nepravilnosti sklepov in hrbtenice, kot so prirojeni izpah kolka, v stran ukrivljena hrbtenica (skolioza), poškodbe, prevelika obremenitev sklepa in hrbtenice, npr. pri športnikih in osebah s prekomerno telesno težo (debelostjo). Osteoartroza se lahko pojavlja tudi zaradi sprememb, ki jih na sklepih povzročajo vnetne revmatične bolezni.
Revmatoidni artritis pa je kronična, vnetna revmatična bolezen, ki lahko prizadene vse sklepe in tudi obsklepne dele. Na začetku bolezni so boleči in otekli predvsem mali sklepi rok, stopal, zapestja in komolci, in to obojestransko. Pozneje v poteku bolezni se lahko vnetje razširi še na velike sklepe, kot so kolena, kolki in gležnji, redkeje na hrbtenico.
Revmatoidni artritis se pojavlja pri približno enem odstotku prebivalstva. Zboli lahko vsak, tudi otroci in starejši, vendar je najpogostejši začetek bolezni v mlajših do srednjih letih. Ženske zbolevajo pogosteje kot moški. Pojavlja se pri genetsko dovzetnih osebah, ni še povsem jasno, kaj sproži začetek bolezni.
V mrzlem vremenu se lahko simptomi poslabšajo
“Artritis se lahko poslabša v hladnem in vlažnem vremenu, pri nekaterih pa se lahko zaradi znižanja zračnega tlaka razširijo mišične kite, kar povzroči še večji pritisk na že tako obremenjen sklep,” je pojasnila Joycova. Dodaja, da se pri nekaterih lahko posledično poveča občutljivost za bolečino, zmanjša se prekrvavitev, pojavijo se mišični krči in poveča se togost sklepov.
Independent navaja nekaj nasvetov za obvladovanje simptomov artritisa v hladnem vremenu.
Ostanite na toplem
“Oblecite več plasti, uporabljajte ogrevalne odeje, in poskrbite da doma ne boste imeli prepiha,” priporoča fizioterapevt Peter Grinbergs, fizioterapevt. »Topla kopel, grelne blazine in z vročo vodo napolnjene plastenke so prav tako lahko rešitve za hitro olajšanje.“
Gibajte se
“Ostanite aktivni, v vsak svoj dan vključite gibanje, vključno z vajami za raztezanje, sprehode in vaje z utežmi,” še svetuje Grinbergs.
Vzemite nekaj vitamina D
Joyceova svetuje jemanje vitamina D, v odmerkih, ki so v skladu s strokovnimi smernicami oziroma priporočili.
Jeseni in pozimi biosinteza vitamina D v koži ni dovolj učinkovita, zato je potreben zadosten vnos s hrano, opozarjajo na portalu Prehrana.si. V času jeseni in zime se pogosto priporoča dodajanje vitamina D. Po najnovejših priporočilih v popolni odsotnosti biosinteze zdravi odrasli dnevno potrebujejo 20 µg vitamina D. Svoj prehranski vnos vitamina D in potrebe po tem vitaminu si lahko ocenite z brezplačnim spletnim orodjem: https://app.nutris.org/vitaminD.