Po mnenju hipnoterapevtke Emilie Layes, lahko vsakdo osvoji to preprosto tehniko, ki lahko spremeni naše razpoloženje, pogled na življenje in perspektivo, piše New York Post.
Zakaj smo ljudje nagnjeni k negativnosti?
Da bi razumeli, zakaj ta tehnika deluje, je pomembno vedeti, da smo ljudje naravno bolj osredotočeni na negativne kot na pozitivne vidike, pravi Emilie Layes. Pojasnjuje, da smo evolucijsko naravnani k temu, da več pozornosti namenjamo negativnim dogodkom. To naravnanost smo razvili z namenom preživetja, saj je bilo v preteklosti ključno prepoznati nevarnosti. V današnjem času pa ta naravnanost pogosto vodi do pretiranih reakcij na manjše neprijetnosti, kar lahko povzroči pesimizem in splošno nezadovoljstvo. Kot primer navaja situacijo, ko lahko prejmemo številne pohvale, a se bomo veliko dlje ukvarjali z eno samo kritiko.
“Če razmišljate negativno, to ni vaša krivda — tako so naravnani naši možgani,” pravi Layesova. “Dobra novica pa je, da lahko ta vzorec spremenimo. S preprosto tehniko lahko naravnamo svoje možgane, da se osredotočijo na pozitivne vidike.“
Kako spremeniti miselne vzorce?
Tehnika, o kateri govori Layesova, se imenuje ‘namestitev’ (ang. Installation), razvil pa jo je nevropsiholog dr. Rick Hanson. Kot pravi, se učenje v naših možganih odvija v dveh fazah: z aktivacijo in namestitvijo.
V fazi aktivacije doživljamo izkušnjo — ne glede na to, ali je pozitivna ali negativna. Druga faza je namestitev, ko se spomin na to izkušnjo ‘namesti’ v možgane. Medtem ko se negativne izkušnje zaradi evolucije samodejno shranjujejo, moramo za shranjevanje pozitivnih izkušenj vložiti nekaj truda.
Okrepitev pozitivnih izkušenj
Ključ do spremembe leži v zavestni okrepitvi pozitivnih trenutkov. Ko se zgodi karkoli prijetnega — naj bo to okus dobre hrane, občutek mirnosti med sprehodom v naravi, sreča ob druženju z bližnjimi … — si je treba vzeti trenutek in se osredotočiti na ta občutek.
Dr. Hanson svetuje, da si vzamemo vsaj pet do deset sekund, da zavestno vsrkavamo te prijetne občutke. Pri tem je pomembno, da se osredotočimo na to, kaj v tistem trenutku občutimo, in si dovolimo v tem uživati. “Čim dlje in intenzivneje, kot bodo ti nevroni delovali skupaj, tem bolj se bodo povezovali v naših možganih,” pojasnjuje. Z rednim izvajanjem te prakse ne bomo samo v tistem trenutku povečali občutenj pozitivnih občutkov, ampak bomo svoje možgane tudi naučili, da se bodo v prihodnosti lažje osredotočali na pozitivne izkušnje. To lahko vodi v večje zadovoljstvo, srečo in boljše splošno počutje.
Vir: NYPost: How to get rid of negative thoughts with a simple trick that can retrain your brain. Dostopno na: How to get rid of negative thoughts with a simple trick that can retrain your brain. Zadnji dostop: December 2024