V obsežni opazovalni študiji, ki je trajala več kot desetletje, so pri francoskih udeležencih ocenjevali uporabo umetnih sladil. V času trajanja so udeleženci redno preverjali vnos hrane in pijače ter poročali o svojem zdravju.
Ob koncu študije so raziskovalci ugotovili, da so se pri udeležencih, ki so uživali večje količine umetnih sladil, pojavile bolezni srca in ožilja v večji meri kot pri udeležencih, ki niso uživali umetnih sladil.
Čeprav so umetna sladila morda dobra alternativa sladkorju, predvsem, ko oseba želi zmanjšati vnos kalorij, je študija, objavljena v reviji The BMJ, pokazala, da obstaja povezava med takšnimi sladili in povečanim tveganjem za bolezni srca in ožilja, vključno s kapjo.
Raziskava, ki jo je izvedel francoski Nacionalni inštitut za zdravje in medicinske raziskave, ni prva študija, ki kaže na povezavo med umetnimi sladili in povečanim tveganjem za bolezni srca, vendar je največja doslej, saj je vključevala podatke več kot 100.000 udeležencev.
Je skrb zares upravičena?
Običajno je izločanje sladkorja prva restrikcija, ki jo ljudje naredimo, če želimo izgubiti kakšen kilogram. Takrat poiščemo alternativo sladkorju in to so običajno umetna sladila. Po njih pa posežejo tudi tisti, ki morajo imeti krvni sladkor pod nadzorom.
Skoraj vedno je okoli uporabe umetnih sladil obstajal dvom. Kot ugotavlja Harvardska šola za javno zdravje, so zaskrbljeni zaradi razvoja sladkorne bolezni tipa 2 in povečanja telesne teže, vendar so dokazi različni in neprepričljivi.
Kljub pomislekom Uprava za hrano in zdravila (FDA) meni, da je uporaba odobrenih sladil na splošno varna, če ljudje ne presežejo sprejemljivega dnevnega vnosa za posamezno vrsto sladila.
Na kratko o raziskavi
V študiji je sodelovalo več kot 100 000 ljudi, starejših od 18 let. Povprečna starost je bila 42 let, v skoraj 80 % pa so sodelovale ženske. Raziskovalcem so poročali o uporabi/porabi, vrsti in znamki umetnih sladil.
O uporabi umetnih sladil je poročalo približno 37 % udeležencev, ki so bili razdeljeni na tiste, ki niso uživali umetnih sladil, na manjše porabnike (poraba umetnih sladil pod mediano) in na večje porabnike (poraba umetnih sladil nad mediano). Udeleženci so v povprečju zaužili 42,46 mg/dan. Uživali so naslednje vrste umetnih sladil:
- aspartam
- acesulfam kalijev
- sukralozo
- ciklamati
- saharin
- taumatin
- neohesperidin dihidrohalkon
- steviol glikozidi
- sol aspartama-acesulfama-kalija
Raziskovalci so od udeležencev v času trajanja študije zbirali tudi druge zdravstvene informacije, vključno z informacijami o “vseh novih zdravstvenih dogodkih, zdravljenju in pregledih”. Poleg tega so udeleženci predložili dokumentacijo o vseh poročilih o srčno-žilnih boleznih.
Večja poraba – večje tveganje?
Ob koncu študije so raziskovalci primerjali število srčno-žilnih dogodkov, ki so jih doživeli ljudje, ki so uživali umetna sladila, s številom dogodkov, ki so jih doživeli ljudje, ki teh sladil niso uživali.
Ugotovljeno je bilo, da so imeli ljudje, ki so uživali večje količine umetnih sladil, večje tveganje za srčno-žilne bolezni v primerjavi z ljudmi, ki teh sladil niso uživali. O tem govorijo tudi podatki, saj so udeleženci med spremljanjem poročali o 1502 srčno-žilnih dogodkih, od tega o 730 dogodkih koronarne bolezni srca in 777 dogodkih cerebrovaskularne bolezni.
Pri večjih porabnikih umetnih sladil so poročali o 346 dogodkih na 100.000 oseb/leto, pri tistih, ki umetnih sladil niso uživali, pa do 314 dogodkov na 100.000 oseb/leto.
“Naši rezultati kažejo, da teh aditivov za živila, ki jih dnevno zaužije na milijone ljudi in so prisotni v več tisoč živilih in pijačah, ne bi smeli obravnavati kot zdravo in varno alternativo sladkorju, kar je v skladu s trenutnim stališčem več zdravstvenih agencij,”
so zapisali avtorji.
Poleg tega so avtorji ugotovili, da so bila z večjim tveganjem povezana zlasti tri umetna sladila.
Po navedbah avtorjev je bilo “uživanje aspartama povezano s povečanim tveganjem cerebrovaskularnih dogodkov, acesulfam kalija in sukraloza pa sta bila povezana s povečanim tveganjem koronarne bolezni srca.”
Kaj menijo strokovnjaki
Dr. Jeff Gladd, zdravnik integrativne medicine in glavni zdravnik , za Medical News Today opozoril, da umetna sladila ob varčni uporabi verjetno ne povzročajo zdravstvenih težav, vendar pa njihova redna uporaba lahko povzroči nekatere težave.
Dodal je še, da so umetna sladila kalorij, kot so aspartam, saharin in sukraloza, pogosto dodana številnim ‘dietnim’ in ‘brez sladkorja’ predelanim živilom, kot so pecivo, puding, sladkarije, brezalkoholne pijače. Zato svetuje, da se omeji uživanje predelane hrane, kateri so običajno dodana umetna sladila. Med varnejše alternative je alulozo, monkovec in stevio.