Vsestranska uporaba aloe vere
Zaradi zdravilnih sestavin se Aloe vera uporablja za različne namene v kozmetiki, v prehrani, pijači, kot prehranski dodatek … Še vedno je najpogostejša uporaba aloe na koži v obliki gela (primer gela). Z njim si lahko pomagamo pri različnih težavah kot so kožne poškodbe, mehurji, piki insektov, glivična vnetja, ozebline, po britju in depilaciji, sončne opekline in podobne poškodbe, pa tudi pri alergijskih reakcijah, herpesu, aknah, rozaceji, psoriazi in ekcemu. Poleg zunanje uporabe, se gel lahko uporablja tudi oralno, vendar bolniki zaradi grenkega okusa pogosto uporabijo komercialne pripravke brez grenkega aloina.
Aloe vera gel
Aloe vera gel najpogosteje povezujemo s sončnimi opeklinami, saj ima izvrstne blažilne lastnosti, saj kožo hladi in s tem nudi takojšnje olajšanje. Obenem prepreči ali pa vsaj zmanjša nastajanje mehurjev (če gel nanesemo takoj). Poleg vode in polisaharidov bomo v aloji veri našli tudi salicilno kislino, ki deluje blažilno, pomaga proti vnetju ter mehča povrhnjico kože. Poleg tega snovi iz gela aloje vere pomagajo tvoriti nove celice in s tem pospešujejo celjenje. Koži dajejo pomembna hranila za rast novega, zdravega tkiva. Snovi iz gela zmanjšajo vnetje, uničujejo bakterije, ki se rade naselijo na poškodovani koži in povzročijo dodatno škodo, zato je primeren tudi za vreznine. Prav tako je čudovita vlažilna podlaga za kreme in losjone ter sestavina doma pripravljenih mask in pilingov.
Pri nakupu gela iz aloje vere je potrebno paziti, da je sto odstoten, kajti nekateri proizvodi vsebujejo komaj sledove izvlečka aloje vere. Če je gel zelo tekoč, ga raje ne kupite. Pravi gel aloje vere je namreč gosto tekoč in nekoliko lepljiv, vendar pa ta občutek čez nekaj trenutkov izgine.
Alojin sok
Za uživanje uporabljamo alojin sok, ki ga pridobivajo iz listne sredice. Po zaslugi hladnega stiskanja aloe vera sok ohrani encime, ki sicer v postopku pasterizacije prenehajo delovati. V alojinem soku so prisotni polisaharidi, ki delujejo protivnetno v ustni votlini, na dlesnih, v žrelu, prebavilih in celo pri rani na želodcu. Sok aloe vere razstruplja naš organizem in krepi imunski sistem, saj blagodejno deluje na črevesno floro in izboljšuje prebavo. Pri nakupu bodite pozorni na to, da sok ne vsebuje večje količine aloina, ki deluje odvajalno. Alojinega soka ne smemo piti v neomejenih količinah – priporočena dnevna količina alojinega soka je okoli 3–6 decilitrov.
Aloin
Aloe vera vsebuje tudi aloin oziroma barbaloin. Je grenak alkaloid rumene barve, ki se v alojah nahaja v količinah od 0,1 do 6,6 % suhe snovi. Uporablja se kot odvajalo, ki povzroči krčenje črevesja in stimulira črevesno peristaltiko. Prepreči vsrkavanje vode skozi črevesne stene in tako zmanjša zgoščenost črevesne vsebine. V večjih količinah povzroči neravnovesje elektrolitov, diarejo in abdominalne bolečine.
Več nasvetov Kaje Perme >
Preberite tudi:
https://med.over.net/clanek/kaj-lahko-naredimo-ko-nas-opece-sonce/
https://med.over.net/clanek/katero-prehransko-dopolnilo-izbrati-ce-sploh/
https://med.over.net/clanek/pri-alergiji-na-hrano-je-potrebno-vzeti-stvar-v-svoje-roke/