Maček, hangover, tiger ali strokovno, veisalgija.
Veliko ljudi se je že srečalo z neprijetnimi posledicami prevelikih količin alkohola. Gre za stanje fizičnih in psihičnih učinkov, ki nastopijo nekaj ur po uživanju prevelikih količin in lahko trajajo tudi do 24 ur.
Po podatkih NIJZ imajo kar tri četrtine oseb, ki so se opile, naslednji dan alkoholnega mačka.
Ali obstaja zdravilo za zdravljenje mačka?
Najboljši način je zmernost oziroma abstinenca. Ker pa vemo, da ne iščete tega nasveta, je pomembna preventiva in ozaveščanje o škodljivosti alkohola.
Splet je stičišče, kjer najdete skoraj vse, tudi zdravila proti mačku. Tega ne boste našli, kljub vabljivim a zavajajočim napisom na izdelkih.
Zdravila ne morete kupiti, ker ne obstaja. Ne poslušajte niti nasveta »klin se s klinom« zbija, saj boste le podaljšali čas okrevanja.
Na ameriškem Amazonu je bilo leta 2019 mogoče najti 82 zadetkov pod iskalnim nizom »zdravljenje mačka«. V različnih oblikah (kapsule, tablete, praški, žvečilni gumiji, obliži, idr.). V večini analiziranih izdelkov so bile presežene zgornje meje in priporočene dnevne ravni vnosa.
Več kot 60% izdelkov je imelo navedbo, da zdravijo/preprečujejo alkoholnega mačka. V znanstveni literaturi ni zavedenih nobenih strokovnih podatkov o varnosti ali učinkovitosti pripravkov za ljudi, saj lahko povzroči neželene interakcije.
V skoraj polovici izdelkov so našli sestavino N-acetil, ki je bil s strani FDA l. 1963 odobreno kot mukolitično zdravilo za zdravljenje kronične bolezni dihal, zato kot sestavina ni dovoljena v prehranskih dopolnilih.
Če odmislimo regulativni vidik, je za potrošnika bolj pomembnejša učinkovitost te sestavine pri zdravljenju mačka.
Večina takih izdelkov se prodaja pod pretvezo, da gre za prehranska dopolnila, kar predstavlja veliko težavo. Čeprav so posamezne sestavine in odmerki varni, če ji uživamo posamično, pa varnost sočasne uporabe ni znana.
Prehranska dopolnila so živila, katerih namen je dopolnjevati običajno prehrano. Na slovenskem trgu se v zadnjih dveh desetletjih povečuje uporaba prehranskih dopolnil. Pomembno je, da se zavedate, da prekomerna ali neustrezna uporaba dopolnil lahko povzroči neželene učinke ali celo zastrupitev.
Vir: Toksikologija 2021: Prehranska dopolnila- zbornik prispevkov, Ljubljana 2021
Foto: Profimedia