Kdaj k zdravniku
Manjše površinske rane lahko oskrbimo sami, vse večje in globlje rane pa zahtevajo pregled in oskrbo pri zdravniku. Obisk zdravnika je potreben tudi ob vbodu z iglo, ob ugrizu živali, pri močno krvavečih ranah, pri hudih opeklinah in kroničnih ranah, zlasti pri sladkornih bolnikih. Kadar imamo opravka z akutno rano, je treba tudi presoditi o morebitni potrebi po cepljenju proti tetanusu.
Kako rano oskrbimo sami
Sodobna sredstva za celjenje ran temeljijo na celjenju v vlažnem okolju. Vlažno celjenje ran omogoča hitrejšo tvorbo novega tkiva, aktivira lokalni imunski sistem in zmanjša možnost nastanka brazgotine. Med sodobna sredstva za vlažno celjenje ran sodijo poleg dragih oblog tudi veliko bolj ekonomični in med uporabniki priljubljeni spreji oziroma dermalna pršila.
Sprej in mazilo CICATRIDINA sta namenjena dopolnilnemu zdravljenju pri celjenju odrgnin, raztrganin, opeklin (tudi sončnih), kirurških ran, preležanin in razjed. Učinkujeta zaradi vsebnosti hialuronske kisline, ki lahko pospeši in izboljša obnovo povrhnjice in celjenje tkiva. Sprej in mazilo CICATRIDINA uporabljajo tudi v nekaterih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Na voljo sta v lekarnah in specializiranih trgovinah.
Avtor: Dean Gorkič, dr. med.