Ali vroč čaj res uniči vitamin C?

Ingver in limone
Foto: Kelly Sikkema, Unsplash

Ste se kdaj vprašali, ali dodajanje limoninega soka v vroč čaj res uniči ves vitamin C? Ali pa morda verjamete, da kuhanje popolnoma uniči ta dragoceni vitamin v sadju in zelenjavi?

To pogosto prepričanje je pravzaprav mit. Po podatkih slovenskega nacionalnega portala Prehrana.si se pri običajnih postopkih kuhanja ohrani precej vitamina C. Stopnja izgube vitamina C je odvisna predvsem od vrste živila in načina priprave.

Kaj je vitamin C in zakaj je pomemben?

Vitamin C, znan tudi kot askorbinska kislina, je vodotopen vitamin in eden ključnih antioksidantov. V telesu ima več pomembnih vlog:

  • pomemben je za delovanje imunskega sistema,
  • sodeluje pri tvorbi kolagena,
  • ima antioksidativno delovanje,
  • prispeva k normalnemu delovanju živčnega sistema in zmanjšani utrujenosti.

Priporočen dnevni vnos za odrasle znaša 80 miligramov, kar zlahka dosežete z raznoliko prehrano. Na primer, že z uživanjem 4 jagod (48 g) in 2 cvetov kuhane cvetače (108 g) vnesete zadostno količino vitamina C.

Kaj vpliva na izgubo vitamina C?

Izgube vitamina C v živilih so odvisne tako od vrste živila in načina toplotne obdelave, do največjih izgub tega vitamina pa prihaja z dolgoročnim shranjevanjem (skladiščenjem), še posebej, če so živila izpostavljena zračni atmosferi. Pri takšnih pogojih postopoma razpade ves vitamin C.

Za primer: Pri kuhanju brokolija na sopari ali z mikrovalovi skoraj ni izgub vitamina C, pri blanširanju se ga izgubi približno četrtina, pri kuhanju v vreli vodi pa približno polovica. Podobno je tudi pri krompirju: kuhanje na sopari ali z mikrovalovi uničita približno 20 odstotkov vitamina C.

Za ohranjanje vitamina C naj se pri kuhanju uporabi minimalna količina vode, čas kuhanja pa naj bo čim krajši.

Vitamin C v pijačah

Pogosto slišimo, da vitamin C razpade, če limonin sok dodamo v vroč čaj. V resnici to ne drži. Večina vitamina C se ohrani, tudi če sok limone zmešate z vrelo vodo. Vendar bodite pozorni: če bi tak čaj ustekleničili in shranili dlje časa, bi vitamin C postopoma razpadel.

Enako velja za pakirane pijače, ki so obogatene z vitaminom C (običajno v obliki askorbinske kisline). Te imajo dolg rok trajnosti, zaradi česar se količina vitamina C postopoma zmanjšuje. Po zakonodaji mora biti količina vitamina C, navedena na embalaži, skladna za celotno obdobje uporabnosti izdelka, zato proizvajalci pogosto dodajajo več vitamina C, kot je navedeno na označbi – lahko tudi dvakrat več, kot je navedeno.

Na stabilnost vitaminov v izdelkih sicer vpliva več dejavnikov, kot so temperatura hranjenja, material embalaže ter izpostavljenost sončni svetlobi. Neustrezno shranjevanje lahko povzroči, da izdelek že pred rokom uporabnosti vsebuje precej manj vitamina C, kot je navedeno.

Katera živila so najbogatejša z vitaminom C?

Mnogi zmotno mislijo, da so citrusi, kot so limone, pomaranče in grenivke, najbogatejši viri vitamina C. V resnici pa ga veliko več vsebujejo:

  • Paprika,
  • Črni ribez,
  • Jagodičevje,
  • Brstični ohrovt,
  • Kuhan brokoli in
  • Cvetača.

Presenetljivo bogat vir vitamina C je tudi krompir, ki lahko pokrije do 20 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa.

Mit, da vroč čaj uniči ves vitamin C, ne drži. Čeprav je vitamin C občutljiv na toploto in dolgotrajno shranjevanje, se večina ohrani, če živila ali pijače pripravite na pravilen način. Z uživanjem pestre prehrane, bogate z zelenjavo in sadjem, lahko brez težav pokrijete dnevne potrebe po tem pomembnem vitaminu.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,282
30.12.2024 ob 15:25
143
02.06.2021 ob 22:04
31,080
30.12.2024 ob 09:55
Preberi več

Več novic

New Report

Close