Novo leto je pravi čas tudi za to, da razmislimo o nekaterih potrošniških mitih, ki škodujejo nam in planetu, ter jih opustimo, poziva StudyFinds.
Mit 1: Kupovati več je bolje za potrošnike in družbo
Nakupovanje je pogosta praksa za spopadanje z negativnimi čustvi in se morda zdi lažja od dejanske terapije. Vendar pa so raziskave dosledno pokazale, da materialistično potrošništvo vodi k slabšemu blagostanju posameznika in družbe. Nove študije pravzaprav kažejo, da bi lahko življenjski slog z manj potrošnje prinesel večje osebno zadovoljstvo in večje koristi za okolje.
Nekateri sicer trdijo, da večja potrošnja spodbuja gospodarstvo, ustvarja delovna mesta in z davki podpira javne storitve. Vendar je pozitiven vpliv na lokalne skupnosti pogosto precenjen zaradi globalnih dobavnih verig.
Mit 2: Novo je vedno boljše
Medtem ko nekatere najsodobnejše tehnologije res ponujajo izboljšave v primerjavi s starejšimi različicami, za vse izdelke ne velja, da je novo vedno boljše. Patrick Grant v svoji knjigi Less trdi, da se je kakovost izdelkov v zadnjih nekaj desetletjih zmanjšala, saj proizvajalci dajejo prednost cenovni dostopnosti in se celo poslužujejo prakse načrtovanega ‘zastaranja’. To pomeni, da namerno oblikujejo izdelke, ki se bodo po določenem številu uporab pokvarili, da bi ohranili krog potrošnje in dosegli prodajne cilje.
Številni starejši izdelki so bili izdelani trajno, zato lahko z izbiro rabljenih ali popravljenih starejših izdelkov prihranite denar in si zagotovite izdelke boljše kakovosti.
Mit 3: Biti trajnosten je drago
Res je, da nekatere blagovne znamke uporabljajo izraz ‘trajnostno’, da bi upravičile višje cene. Vendar pa je sprejemanje trajnostnih potrošniških praks pogosto brezplačno ali celo prinese nekaj dodatnega denarja, če prodate ali podarite stvari, ki jih ne potrebujete več.
Namesto da kupite novo, razmislite o izmenjavi neuporabljenih predmetov, občil, igrač … z drugimi, denimo s prijatelji, družino, sosedi …
Mit 4: Kupiti izkušnjo je bolje od nakupa materialnih stvari
Raziskave so pokazale, da poraba denarja za doživetja prinaša več sreče predvsem zato, ker ti nakupi bolj združujejo ljudi. Toda materialni nakupi, ki pomagajo pri povezovanju z drugimi, tak primer je denimo nakup družabne igre, lahko prav tako prinesejo enako veselje kot doživetje.
Mit 5: Nakup darila je najboljši način za izražanje ljubezni
Raziskave so pokazale, da vlaganje v stvari, ki nam lahko prinesejo več časa, in poraba denarja za druge lahko vodita k višji ravni dobrega počutja: podarjanje časa drugim je lahko odličen način izkazovanja naklonjenosti, ki ima lahko pozitiven učinek.
Če na primer ponudite varstvo otroka za zaposlenega prijatelja ali družinskega člana, pomagate sorodniku pri domačem projektu ali ponudite svoje znanje, da nekomu svetujete ali ga naučite česa novega oziroma koristnega, je to lahko za druge izjemno dragoceno.