Nova raziskava je pokazala, da spol sorojencev nima velikega vpliva na našo osebnost v odrasli dobi.
Bratje in sestre običajno delijo večino obdobja odraščanja. Pogosto slišimo, da se spravljajo ob živce, a po drugi strani se zavzemajo drug za drugega ter imajo pogosto podobne interese in poglede. Zato je smiselno domnevati, da lahko vplivajo na osebnost drug drugega tudi v odrasli dobi.
Vendar pa znanstveniki z Univerze v Leipzigu, Univerze v Zürichu in Univerze Victoria v Wellingtonu ugotavljajo, da temu ni tako – vsaj kar zadeva spol sorojencev.
Raziskovalci že nekaj časa raziskujejo to temo. Več predhodnih študij se je osredotočilo na to, ali bratje in sestre vplivajo na to, v kolikšni meri njihovi bratje in sestre prevzamejo tradicionalne značilnosti spolov. To so lastnosti, ki jih družba obravnava kot “tipično moške” ali “tipično ženske”. Vendar pa so vsi ti prejšnji projekti prinesli neprepričljive ali nasprotujoče si rezultate.
Da bi bolje razumeli povezavo med sorojenci in osebnostnim razvojem odraslih, je raziskovalna skupina analizirala nabor podatkov, ki je zajemal več kot 80 000 odraslih prebivalcev devetih držav, vključno z ZDA, Nemčijo, Kitajsko in Mehiko. Ta nabor podatkov je bil mogoč le zaradi različnih predhodnih nacionalnih longitudinalnih študij, ki so sistematično zbirale podatke o družinah več desetletij. Te zbrane informacije so vključevale življenjske razmere in osebnostne lastnosti, merjene na več načinov.
Ali bratje in sestre bolj vplivajo na dohodek kot osebnost?
Ko je ekipa opravila statistično analizo, so podatki pokazali, da različne osebnostne lastnosti, vključno s čustveno stabilnostjo, vestnostjo in potrpežljivostjo, niso sistematično povezane s spolom sorojencev. Pomembno je, da je ta ugotovitev veljala za vse vključene države in kulture.
“Naše ugotovitve izpodbijajo idejo, da odraščanje z brati ali sestrami dolgoročno povzroči razvoj določenih osebnostnih lastnosti, ki v družbi veljajo za ‘tipično ženske’ ali ‘tipično moške’,” je v sporočilu univerze pojasnila soavtorica študije dr. Julia Rohrer.
“Na splošno trenutne raziskave kažejo, da imajo bratje in sestre presenetljivo majhen vpliv na osebnost v odrasli dobi. Prejšnje študije naše raziskovalne skupine v Leipzigu so na primer pokazale, da tudi položaj sorojencev – to je, ali je oseba na primer prvorojenec ali srednji otrok – nima večje vloge pri osebnosti.”
Avtorji študije opozarjajo, da njihove ugotovitve ne pomenijo nujno, da spol sorojencev nima nikakršnega vpliva na dolgoročne življenjske rezultate. Prejšnje ekonomske študije, ki so se osredotočale na Združene države Amerike in Dansko, so pokazale, da ženske, ki imajo brate, običajno zaslužijo manj.
“Zdi se torej, da je tu nekaj zanimive dinamike, povezane s spolom,” ugotavlja dr. Roher. “Vendar pa osebnost verjetno ni del razlage teh učinkov.”
Študija je bila objavljena v reviji Psychological Science.