Ali pri zamrzovanju špargljev tudi vi delate to napako?

I. K., 28. april 2024
AktualnoPrehrana
Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Bi radi v špargljih uživali vse leto? Razkrili vam bomo, kako jih pravilno zamrzniti.

Sezona špargljev se je začela konec marca, traja pa do junija. “Divji šparglji, ki uspevajo na kraških travnikih, so zeleni, precej tanjši od gojenih in močnejšega okusa. Gojeni šparglji, ki so lahko zeleni ali beli, so po drugi strani precej debelejši in nevtralnejšega okusa. Barva gojenih špargljev je odvisna od načina pridelave in ne od kultivarja. Če rastoči poganjek pustimo na soncu, se bo v njem sintetiziral zeleni klorofil, ki bo beluš kmalu obarval zeleno. Bele šparglje lahko pridelamo iz istih poganjkov kot zelene, le da je treba rastoči poganjek med rastjo redno pokrivati s kupom prsti, kar prepreči sintezo klorofila,” razlagajo na spletni strani Prehrana.si.

Šparglji ali beluši so nizkokalorični. Sto gramov vsebuje le okoli 20 kilokalorij. So bogat vir vitamina K, folne kisline, železa in prehranskih vlaknin.

Kako pripraviti šparglje?

Ker odrezani deli hitro olesenijo, je pomembno, da jih po nakupu hitro pojemo. “Ta proces lahko upočasnimo s pravilnim shranjevanjem. Odrezane konice špargljev zavijemo v mokro papirnato brisačo, nato pa jih v papirnati ali plastični vrečki hranimo v hladilniku. V hladilniku jih lahko hranimo tudi namočene v kozarcu vode,” svetujejo na Prehrana.si.

Beluše lahko tudi zamrznemo. Mnogi jih pred tem blanširajo, kar pa je Simon Schumacher, generalni direktor Združenja južnonemških pridelovalcev špargljev in jagod v Bruchsalu za Focus označil za napako. Pravi, da je dovolj, če jih olupimo.

Pred kuhanjem jih ne odtajajte, ampak jih zamrznjene vrzite v vročo vodo, a ne za 10 minut, kot po navadi, ampak le za kratek čas. “Priporočam, da špargljev ne zamrznete šele na koncu sezone, ampak takoj po binkoštih. Takrat jih je največ in so tudi najcenejši. Ob koncu sezone se cene običajno spet dvignejo,” je še dodal.

Foto: Profimedia

Šparglje lahko pripravimo na najrazličnejše načine, najprej pa je treba odstraniti olesenele dele stebla. Schumacher pravi, da je treba, ne glede na to, ali jih skuhamo v vodi ali popečemo na žaru, pazite, da jih ne pripravljamo na previsoki toploti. “Vrhnjega dela ne smemo položiti neposredno v toplotno središče, sicer bodo zgoraj že preveč pečeni, spodaj pa še trdni,” je razložil. Zgornji del naj bo na rešetki žara ali v ponvi usmerjen proti robu, v loncu pa naj beluši stojijo pod kotom, še svetuje strokovnjak, ki je ob tem opozoril še na eno podrobnost – špargljev ni dobro narezati preveč na drobno. “Dolžina naj bo med tri in pet centimetrov. V nasprotnem primeru lahko preliv prekrije okus špargljev.” Po njegovem mnenju je najboljše, da šparglje režemo pod kotom. Površina bo tako malo večja, okus bolj močan, če jih bomo pripravili v solati, pa bodo tako vpili več priliva.

Belušev ne pripravljajte s česnom, saj je ta premočnega okusa. Prav tako se ne podajo k salamam ali kečapu, še pravi Schumacher.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close