Ali nas sonce lahko opeče tudi ob oblačnem vremenu?

Pomlad nam na široko odpira svoja vrata in nas vabi v daljše in toplejše dneve, ki nas kar mamijo, da večino časa preživimo zunaj štirih sten. Pa vendar tudi toplejši meseci terjajo svoj dolg. Zavedati se moramo, da s toplejšim vremenom pride tudi močnejše sonce. Pogosto poraja vprašanje, ali nas sonce lahko opeče tudi ob oblačnem vremenu. Odgovor na to vas lahko preseneti.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo sončnemu ultravijoličnemu (UV) sevanju izpostavljeni že pri povsem vsakdanjih opravilih kot je na primer kolesarjenje, druženje na prostem, delo na vrtu, hoja v šolo in podobno. Prekomerno izpostavljanje ima na človeško telo lahko negativne vplive. Hitro se pojavijo akutni (sončne opekline) ter kronični škodljivi učinki na kožo (rak kože, pospešeno staranje), oči ter tudi imunski sistem.

Simptomi sončnih opeklin

Po podatkih MedicalNewsToday je sončne opekline sicer lažje in hitrejše zaznati pri svetlejši koži, saj se ta lahko zdi rdeča in vneta. Centres for Disease Control and Prevention navaja, da se prvi simptomi običajno pojavijo po približno štirih urah izpostavljenosti soncu, poslabšajo se v naslednjih 24 – 36 urah in izzvenijo v 3 – 5 dneh. Sončne opekline bodo pri ljudeh vseh tonov kože najpogosteje povzročile:

  • Občutek toplote
  • Občutljivost na dotik
  • Draženje
  • Srbenje
  • Mehurje
  • Luščenje kože

Ko se sončne opekline zacelijo, se koža na prizadetem območju navadno odlušči. Takrat je ključnega pomena, da jo negujemo tudi nekaj časa po tem, ko se dokončno zaceli.

Dejavniki, ki povečujejo tveganje za sončne opekline

Nekateri dejavniki, ki jih navaja MedicalNewsToday lahko povečajo verjetnost, da bo nekdo utrpel sončne opekline. Tovrstnim nevšečnostim so bolj izpostavljeni tisti, ki:

  • imajo svetlo kožo,
  • imajo svetlejše oči, kot so na primer modre in zelene,
  • imajo svetlejšo barvo las, kot na primer blond, rdeča ali svetlo rjava,
  • uživajo zdravila, zaradi katerih je koža bolj občutljiva na svetlobo,
  • živijo v tropskem ali subtropskem podnebju.
Profimedia

Kako se zaščititi pred sončnimi opeklinami?

Obstaja več načinov, kako svojo kožo zaščititi pred soncem. Zaupanja vreden vir American Cancer Society priporoča izogibanje gibanja na prostem, ko je UV svetloba najmočnejša (tj. med 10. in 16. uro). Priporočljivo je nositi oblačila, ki pokrivajo kožo, redno nanašanje kreme za sončenje, nošenje klobuka in sončnih očal, nekateri pa se odločijo za nakup oblačil z ultravijoličnim faktorjem za blokiranje žarkov.

Nanašanje sončne kreme se sicer zdi povsem samoumeven korak, pa vendar veliko posameznikov še vedno ne ve, kdaj in kako pogosto jo je potrebno nanašati, da bi se uspešno izognili sončnim opeklinam. Pravilo je, da kremo z zaščitnim faktorjem uporabljate vsak dan, tudi če nosite ličila. Vedno jo nanesete vsaj 15 minut pred izpostavljanjem soncu, saj je to približen čas, ki je potreben, da koža vpije kremo. Izpostaviti je potrebno tudi to, da niso vse kreme za sončenje vodoodporne ali odporne na znoj. Uporabljajte kreme, ki imajo zaščitni faktor vsaj 30, še bolje 50 in na vsaki dve uri nanos ponovite. Med nanašanjem pogosto pozabimo na pomembne dele telesa:

  • vrh ušes
  • zadnji del vratu
  • linija lasišča
  • zgornji del stopal
  • za koleni

Ali nas sončni žarki lahko opečejo tudi ob oblačnem vremenu?

Ob oblačnih dneh sonce še vedno oddaja UV svetlobo, ki prodre skozi oblake in lahko povzroči tudi sončne opekline. Ali ste vedeli, da lahko več kot 90 % UV žarkov preide skozi lahek oblak? Raven UV žarka je po navadi sicer najvišja med sončnim vremenom, saj lahki oblaki nudijo nekaj zaščite, a to še ne pomeni, da nevarnosti za opekline ni. Številne površine na Zemlji odbijajo UV žarke, ki lahko povzročijo opekline tudi ob oblačnem vremenu:

  • trava, zemlja ali voda odbijajo nekaj manj kot 10 % UV žarkov
  • pesek, cca. 15 %
  • morska pena, cca. 25 %
  • svež sneg skoraj podvoji izpostavljenost UV žarkom

Spremembe kože po izpostavljenosti soncu

Po navedbah MedicalNewsToday je melanin pigment, ki ga najdemo v koži, laseh in očeh. Melanociti pa so celice, ki prozivajajo melanin. Ko absorbirajo UV-žarke, melanociti povečajo proizvodnjo melanina v telesu, da bi kožo zaščitili pred poškodbami. Zdravniki menijo, da je sončenje ena od dejavnosti, ki prispeva k poškodbam DNK. Bolj kot je koža poškodovana, večja je verjetnost, da se bo DNK napačno prepisal, kar posledično lahko povzroči tudi predrakavo lezijo, ki se kasneje lahko razvije v raka.

Melanin sicer pomaga blokirati UV-žarke, a le do neke mere. Čeprav je tveganje za sončne opekline manjše pri osebah s temnejšim tenom kože, je priporočljivo redno uporabljanje kreme za sončenje in omejevanje izpostavljenosti sončne svetlobe.

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

Lara Boncelj

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,148
10.07.2024 ob 09:38
3,277
13.06.2024 ob 09:27
24,454
12.07.2024 ob 08:29
13,152
01.06.2024 ob 15:10
143,394
16.07.2024 ob 13:24
Preberi več

Več novic

New Report

Close