Najstnica meša kavo
Foto: Profimedia

Problematično je dejstvo, da mladostniki vnašajo kofein v svoje telo predvsem z energijskimi pijačami, ki vsebujejo poleg kofeina tudi druge psihoaktivne snovi, veliko količino sladkorja, številna barvila in arome.

Zaradi nižje telesne teže in posledično manjšega volumna telesnih tekočin, prav tako pa tudi zaradi še ne popolnoma razvitih presnovnih sposobnosti ter intenzivnih hormonskih sprememb v puberteti, se pri otrocih in mladostnikih neželeni učinki kofeina pojavijo hitreje in bolj intenzivno kot pri odraslih. Nevarni neželeni učinki zaradi prekomernega uživanja kofeina, ki se lahko pojavijo so tahikardija, palpitacije (otrok čuti razbijanje srca), ostale motnje v srčnem ritmu, povečan krvni tlak, tesnoba, tresenje, glavoboli in težave s prebavo.

Uporaba kofeina pri mladostnikih lahko tudi zmanjša količino spanca, kar potem negativno vpliva na splošno zdravje mladostnika, saj pomanjkanje spanja vodi do zmanjšane koncentracije, težav s spominom in drugih zdravstvenih težav.

Podatki za Slovenijo izvirajo iz raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje iz leta 2018, ki so pokazali, da energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik. V raziskavi so ocenili, da naj bi slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač mesečno. Zaskrbljujoče je tudi, da se starostna meja uživanja energijskih pijač vsako leto znižuje. Enotno priporočilo strokovnjakov za prehrano je, da energijske pijače niso primerne za otroke in mladostnike.

Kaj pa uživanje kave in ostala hrane, ki vsebuje kofein (čokolada)?

Nimamo strokovnega priporočila ali enotne starostne omejitve, ki bi opredelila, kdaj je varno za mladostnike, da začnejo uživati kavo. Nekateri strokovnjaki priporočajo, da naj mladostniki začnejo z uživanjem kave šele po 16. letu starosti, saj naj bi se do takrat v celoti razvile njihove presnovne sposobnosti. Prav tako bi naj mladostniki do 18. leta, če se bodo odločili za uživanje kave, to omejili do 100 mg kofeina/dan – to v praksi pomeni največ eno skodelico kave. Po drugi strani pa nekateri mladostniki vnašajo kofein tudi prek drugih prehranskih izdelkov, kot so številne gazirane pijače z vsebnostjo kofeina, čokolada in čaj.

Kozarec povprečne kokakole pomeni vnos 30 mg kofeina. Otrok, ki popije dva kozarca kokakole, naredi skoraj enak vnos kofeina, kot če bi popil kavo v obliki enega espressa (okoli 50 – 80 mg kofeina, odvisno od načina priprave in tipa kavnih zrn).

Pri prenehanju uživanja kofeina, se lahko pojavi tudi abstinenčni sindrom.

Več novic

New Report

Close