Ali lahko izdelke z oznako ‘hipoalergen’ brez skrbi uporabljamo?

Image: 138090825, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia

Kaj pomenijo oznake na izdelkih za nego kože?

Miti o koži, 3. del. Z Nino G. Krajnc, med. spec. kozmetične terapije, soustanoviteljico in predavateljico Aikon Akademije, tokrat tudi o nevarnostih, ki jih s sabo prinaša napačna uporaba pilingov in pretirano umivanje obraza, in na kaj moramo biti pozorni pri nakupu sončne kreme. Je res pomembna le višina zaščitnega faktorja?

Naj vas oznake ne zavedejo …

Če na izdelku piše, da je hipoalergen in dermatološko testiran, ga lahko brez skrbi uporabimo.
Hipoalergen izdelek pomeni, da izdelek ne vsebuje sestavin, ki so znani kot splošni alergeni. Dermatoloških testiranj je več vrst, kjer se v različnem obsegu preučuje reakcijo kože na vzorec izdelka pod nadzorom strokovnjaka dermatologa. Namen testiranja je ugotoviti, v kolikšni meri izdelek kožo draži. Izdelki, ki kože z dermatološkimi testi dokazano ne dražijo, lahko uporabljajo produktno trditev dermatološko testiran.

Višji kot je zaščitni faktor na sončni kremi, boljša je.
Vrednosti SPF niso celostno merilo učinkovitosti izdelkov za zaščito pred sevanjem sonca. SPF vrednost izraža samo zaščito pred UVB sevanjem sonca, torej, koliko bo izdelek ščitil pred UVB-žarki, glavnim vzrokom sončnih opeklin in nemelanomskih oblik kožnega raka (von Thaler 2010). 
SPF tako ni pokazatelj zaščite izdelka pred preostalimi deli sevanja sonca, kot so UVA, VL in IR, ki koži škodijo.

Kakovosten izdelek za zaščito pred sevanjem sonca zagotavlja širokospektralno zaščito in ščiti kožo, tudi pred preostalimi deli sevanja sonca. Kreme za sončenje z višjimi ocenami SPF blokirajo nekoliko več UVB-žarkov, vendar nobena ne nudi 100-odstotne zaščite. Pomembno je, da se ne zanašate samo na kreme za sončenje z visokim SPF. Noben SPF zaščitni faktor vas ne more popolnoma zaščititi. SPF je le en pomemben del strategije, ki mora vključevati tudi umik v senco, pokrivanje kože z oblačili ter senčenje s širokimi klobuki ter uporabo kakovostnih sončnih očal, ki preprečujejo UV sevanje sonca.

Redno je treba uporabljati piling.
Odvisno, kaj je namen uporabe pilinga. Pilingov je več vrst, poznamo mehanske, encimske, kislinske in mešane pilinge. Mehanski pilingi z manjšimi delci so odsvetovani za aknavo in mastno kožo, saj se ti delci lahko ujamejo v poro in sproži vnetje. S pilingi lahko odstranjujemo hiperpigmentacije, drobne gubice, izenačimo ten ali navlažimo kožo. So odlično sredstvo za zmanjšanje vnetja pri koži, nagnjeni k aknavosti. So široka skupina izdelkov, z različnim delovanjem, ki kožo tarčijo različno globoko. Pilingov ne gre posploševati, uporabljamo jih previdno, saj je prepogosta uporaba pilingov sprožilec nastanka poškodbe bariere, poleg tega so kisline kontaktni alergeni, ki lahko na koži sprožijo alergijske reakcije.

Zaradi ličil se koža hitreje stara.
Zaradi samih ličil se koža ne stara. Koža se stara posledično zaradi odstranjevanja ličil. Če je odstranjevanje ličil pogosto in so za odstranjevanje ličil uporabljena močnejša čistilna sredstva, poškodujemo bariero kože. Ta zaradi tega postane bolj prepustna za škodljive dejavnike iz okolja, ki kožo starajo. Bolj, kot so uporabljena ličila prekrivna, bolj trdovratno je njihovo odstranjevanje in s tem večja možnost za nastanek poškodbe bariere kože. 

Večkrat, kot si bomo umivali obraz, lepša bo koža.
Vsakokratno spiranje kože z vodo poruši pH-ravnovesje, saj se vrednosti pH vode gibljejo okrog 7, biološki pH kože pa je v vrednostih med 4,5 – 5,5. Porušen pH kože vodi v poškodbo bariere. Poškodbo bariere povzročijo tudi močnejša čistilna sredstva in prepogosta uporaba le-teh ter plastenje čistilne faze (dvojno, trojno čiščenje). 

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close