Zdravnik razkriva grozljiv razlog, zakaj ne smemo zadrževati vetrov

N. K., 30. december 2024
Življenjski slog
Ženska z zelenimi spodnjimi hlačami sedi na stranišču
Foto: Profimedia

Posledice so lahko neprijetne in nevarne.

Če zadržujemo vetrove, lahko te raztegnejo občutljiva tkiva v danki, kar lahko vodi v resne prebavne bolezni, piše Mail Online. Poleg tega lahko po besedah kirurga iz britanskega nacionalnega sistema zdravstvenega zavarovanja (NHS) dr. Karana Rajana pride tudi do precej odvratnih posledic.

“Črevesni plini (vetrovi) so skupek kemikalij. Če jih zadržujemo, se določen odstotek teh hlapov razgradil skozi stene tankega in debelega črevesa in na koncu prešel v krvni obtok. Vsa kri kroži in na koncu gre v pljuča, iz katerih izdihnemo odpadne produkte,” je pojasnil dr. Rajan.

Kot je pojasnil dr. Rajan, lahko vetrovi, ki jih ne spustimo iz danke, končajo v ustih. Z drugimi besedami: strupi z neprijetnim vonjem lahko na koncu uidejo v zadah.

Ne le neprijetnosti, tudi zapleti

Poleg tega lahko predolgo zadrževanje vetrov povzroči tudi napihnjenost in slabost, pri čemer nam sčasoma vetrovi začenjajo uhajati nenadzorovano, vse to pa lahko poškoduje tudi črevesje. Po besedah profesorice prehrane in dietetike Clare Collins z Univerze v Newcastlu lahko povišanje pritiska v danki poveča možnost za razvoj bolečega stanja, imenovanega divertikulitis, zaradi česar se lahko v črevesni sluznici nastanejo majhne vrečke, ki se vnamejo. Simptomi so bolečina, ki se po izpraznitvi črevesja še okrepi, zaprtje, napihnjenost in kri v blatu.

Čeprav je napenjanje normalna biološka funkcija, so lahko prekomerni ali posebno smrdljivi vetrovi tudi znak resnejših bolezni, na primer vnetne črevesne bolezni ali celo raka debelega črevesa. Smrdeči vetrovi so lahko tudi stranski učinek nekaterih zdravil, kot so odvajala, statini, zdravila proti glivicam in celo protivnetna zdravila.

Če se pojavijo vztrajne spremembe v napenjanju, se posvetujte z zdravnikom, svetujejo strokovnjaki NHS. Sicer pa se lahko smrdečim vetrovom izognemo z uživanjem manjših obrokov, tako, da hrano dobro prežvečimo, redno telovadimo, pomaga pa lahko tudi čaj iz poprove mete.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
30.12.2024 ob 20:49
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close