Vzrok za njihov nastanek ni jasen, ravno tako ni dokazano, da so virusnega ali bakterijskega izvora. Raziskovalci menijo, da se pojavijo, ko se pri posameznikih pojavijo določene okoliščine, kot so:
- čustveni stres,
- hormonske spremembe,
- alergije,
- nekatere bolezni (vključno s Crohnovo boleznijo in celiakijo),
- pomanjkanje nekaterih hranilnih snovi in vitaminov,
- občutljivost na nekatere kemikalije v hrani ali pijači ali
- celo manjše poškodbe med ščetkanjem zob ali druge manjše poškodbe ustne votline.
Ali so afte nalezljive?
Afte se ne prenašajo z osebe na osebo. Običajno se pojavijo ob določenih sprožilcih, ki smo jih navedli zgoraj. Prav tako isti sprožilci ne povzročajo aft pri vseh ljudeh.
Kakšni so simptomi aft?
Za afte so značilne plitve boleče razjede z rdečkastim robom. Pojavijo se lahko na mehkem nebu, mandljih, jeziku in dlesnih. Poznamo tri vrste rakavih ran: manjše, večje in herpetiformne.
Manjše afte so običajno manjše od 1 cm v premeru in predstavljajo približno 80 % vseh rakavih ran.
Večje afte imajo premer vejo od 1 cm, običajno imajo nepravilne robove in ko se zacelijo, lahko pustijo brazgotine in celo izkrivijo obliko površine sluznice.
Herpetiformne afte so majhne – ne večje od 1 mm – in se običajno pojavljajo v skupinah (približno 10-100 razjed).
Kako se jih znebiti?
Običajno izginejo same, brez posebnega zdravljenja. Bolečino lahko omilite s pomočjo protibolečinskih zdravil. Izogibajte se vroči, slani, kisli in pikantni hrani, ki draži poškodovano sluznico. Zdravljenje traja od 7 do 10 dni, v primeru večjih razjed pa tudi do enega meseca.
Kdaj obiskati zdravnika?
Za zdravljenje večine manjših aft obisk zdravnika ni potreben, za večje je dobro, da jih pogleda zdravstveni delavec. Če se afte pojavljajo prepogosto, jih spremlja povišana telesna temperatura in če povzročajo težave pri hranjenju in pitju, se obrnite na osebnega zdravnika.