Vse te težave zaradi pitja kave na tešče?

Foto: Profimedia

V katerih primerih je pitja kave na prazen želodec škodljivo.

Na TikToku se je po pisanju Goodful razvila debata o škodljivosti pitja kave na prazen želodec. Komentatorji trdijo, da pitje kave na tešče moti uravnavanje ravni kortizola, kar vpliva na hormone in povzroča boleče menstruacije, napihnjenost, popoldansko izčrpanost, akne, izpadanje las, črevesne težave, tesnobo in težave s ščitnico. Dr. Idrees Mughal, ki na družbenih omrežjih objavlja pod imenom Dr. Idz, je sedaj razložil, kdaj je kava lahko škodljiva.

Kava je zdrava

Dr. Mughal prihaja iz Združenega kraljestva in je strokovnjak s področja življenjskega sloga in prehranjevanja. “Pitje kave na prazen želodec samo po sebi ne škoduje našemu zdravju,” pravi. “Kava dejansko pri mnogih celo krepi zdravje. Obsežen pregled več sto študij je leta 2017 pokazal, da uživanje kave zmanjšuje tveganje za smrt in različne kronične bolezni, vključno s srčnimi boleznimi, boleznimi jeter in presnovnimi težavami.”

Mughal pravi, da pozitivne koristi kave lahko delno pripišemo dejstvu, da je bogata z antioksidanti. “Močno protivnetno delujejo polifenoli, ki lahko nevtralizirajo škodljive proste radikale,” je dejal. Kakšen pa je učinek kave na kortizol? “Kortizol je glukokortikoid (steroidni hormon), ki ga proizvaja nadledvična žleza. Je glavni ‘stresni’ hormon in deluje kot naša notranja budilka. Njegova primarna vloga je spodbujanje odziva ‘boj ali beg’, ko se soočimo z nečim, kar nas prestraši,” pravi zdravnik.

Na splošno kofein res stimulira kortizol, še posebej pri tistih, ki niso navajeni kofeinskih pijač. Uživanje kave na prazen želodec lahko torej pospeši hitrost vnosa kofeina v vaš sistem, ker ni hrane, ki bi upočasnila proces prebave in absorpcije, je dejal Dr. Idz. “Če pa ste ga navajeni piti, se bo vaše telo prilagodilo in odzivi na kortizol bodo manjši,” je dodal. To velja tudi za druge energijske pijače s kofeinom.

Če vas peče zgaga, kave ne pijte na tešče

Ko se navadite na kofein, zdravstvene težave ne bi smele nastopiti, kar pa ne pomeni, da je pitje kave na prazen želodec zdravo. Kava namreč poveča želodčno kislino, zato lahko, če jo pijete na tešče, povzroči zgago ali prebavne motnje. “Velike količine kofeina se odsvetujejo ljudem s hipertenzijo, srčnimi aritmijami, boleznimi ledvic ali jeter in anksioznostjo,” še svari Dr. Idz. “Nekatere osebe so bolj občutljive na kofein, kar lahko povzroči boleče menstruacije in akne. Če mislite, da spadate v to skupino, bi bilo pametno, da se kavi odpoveste za teden ali dva in preverite, kaj se bo zgodilo,” svetuje strokovnjak.

Čeprav ima kava tudi pozitivne učinke na zdravje, bi morali njeno pitje omejiti na jutro in zgodnje popoldne. “Kofein namreč potrebuje tudi do 10 ur, da zapusti telo. Če so ponoči ravni kofeina v telesu visoke, lahko vpliva na spanec.”

Dr. Idz se je odzval tudi na trditev, da kava vpliva na hormone. “Teh nekaj raziskav, ki so na voljo, same po sebi nimajo večjega pomena, saj obstaja toliko raziskav, ki kažejo, da je zmerno uživanje kave na splošno koristno za zdravje.”

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close