Zdravilo Virolex
Spoštovani!
Imam samo kratko vprašanje: ginekologinja mi je postavila diagnozo genitalni herpes in predpisala tablete in mazilo Virolex. Ker se mi stanje po dveh dneh uporabe tega zdravila ni izboljšalo (zdi se mi celo, da so nekateri znaki, kot je srbenje, zbadanje, pekoč občutek še hujši), me zanima, ali je možno, da zdravilo po dveh dneh uporabe še nima učinka, če je diagnoza pravilna? Ali naj poiščem še mnenje drugega zdravnika? Čez 14 dni sem sicer naročena na kontrolni pregled, vendar so težave zelo zoprne in se mi zdi neumno uporabljati zdravilo, ki nima učinka? (Morda gre za kakšno drugo obolenje, kot so glivice in bi morala uporabljati popolnoma drugo zdravilo…).
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,
Jana
Spoštovani,
zdravljenje herpesa traja 5 dni in prej kot v tem času ni mogoče vrednotiti zdravljenja. Možno pa je, da gre še za sekundarno bakterijsko infekcijo ali glivice ali da je diagnoza napačna. Tega seveda ne morem ocenjevati na daleč in brez pregleda. Če ste v dvomu obiščite ginekooga ponovno.
Spoštovani,
zahvaljujem se vam za odgovor in se opravičujem zaradi nadlegovanja z dodatnimi vprašanji. Vendar sem zdaj že prepričana, da diagnoza (herpes) ni bila pravilna, saj mi zdravilo Virolex po več dneh popolnoma nič ne pomaga, težave pa so še komaj znosne. Kot rečeno, sem naročena na kontrolni pregled (ima sploh smisel it k isti zdravnici?), vendar pa moram v vmesnem času nekako “preživeti”, zato me zanima, če se dobi kakšno zdravilo (mazilo) brez recepta, ki bi mi vsaj malo omililo težave (pekoča bolečina, razjede, srbenje…), dokler se ne ugotovi, kaj je v resnici narobe? Z računa je tudi razvidno, da sem plačala za PAP in citologijo, pa me zanima še to, kakšni preiskavi sta to (izvidov še nimam) in ali bo z njima ugotovljeno, za kakšno obolenje gre? (znaki, ki sem jih opisala, se pojavljajo le na zunanjem spolovilu, ni pa nobenega izcedka, niti vonja ali česa podobnega).
Še enkrat iskrena hvala za odgovor in lep pozdrav,
Jana
Draga Jana,
brisa PAP in citološki pregled je del preventivnega pregleda, ki naj bi ga ženak opravila enkrat na leto oziroma po novem na 3 leta, če je bilo pred tem 3x ves vredu. Ta bris pregleda citolog pod mikroskopom in ima namen odkrivati ztgodnje oblike prerakavih stanj. S PAP brisom se ne ugotavlja infekcij na zunanjem spolovilu, se pa občasno tudi v njem lahko opazi določene spremembe, ki jih citolog komentira kot možno infekcijo s HPV ali herpesom. PAP vsekakor ni metoda za ugotavljanje herpesa.
Kaj storiti? Poskusite s toplimi sedečimi kopelmi v kamiličnem ekstraktu (čaju), lahko si kupite običajno hladilno mazilo, imate na sebi čimmanj tekstila….več pa bo morala ugotoviti in zdraviti ginekologinja.