Izkušnje s štorkljo
Dragi starši!
Za nošenje dojenčice, ki ima štiri mesece, smo kupili štorkljo, ker menda nošenje v kenguruju ni priporočljivo. Vendar se mi zdi, da je otrok v štorklji tako čudno zvit(predel hrbtenice) in da ima zvite tudi nogice. Kakšne so vaše izkušnje s štorkljo, lahko otroku z nošenjem škodujem?
In še nekaj. Deklica želi biti ves čas pokonci ali sedeti. Če jo poležim, kljub dvignjenemu zglavju ni zadovoljna in se joka. Ali ji pokončna drža oz. sedenje (v naročju) lahko škoduje?
Lep pozdrav, Sonja.
Tudi mi smo imeli štorkljo, pa sinka nikakor nismo znali spraviti noter. Po nasvetu proizvajalca smo ga poskusili podložiti, pa ni bilo nič bolje. No in ko smo ga nekako “naštimali”, je začel jokati, tako, da potem štorklje sploh nismo uporabljali. Se strinjam, da bi bilo vsaj za prve mesece zelo praktično, če bi jo lahko uporabljali, kot piše v navodilih.
Vem, da imajo nekateri s štorkljo dobre izkušnje. Upam, da se ti kdo oglasi.
Lep pozdrav.
Andrea
Živjo!
Tudi naša tamala se je že nekje 14 dni po rojstvu začela dvigovati. Nikoli ni marala ležati v naročju, vedno smo jo morali dvigniti v pokončno držo. Pediatrinja mi je svetovala naj jo imam v tem položaju krajši čas, nato pa naj bo v stolčku oz. vozičku z nekoliko dvignjenim vzglavljem. Pri 4. mesecih se je naša pikica že postavljala na noge in zopet me je skrbelo, da ne bo prekmalu. Pa so mi dejali, da otrok že sam ve kdaj je sposoben. Mislim, da je našim malčkom v vozičku in v ležečem položaju precej dolgočasno in zato jokajo. Potrebno je zadovoljiti njihovo zvedavost, pa čeprav nekateri menijo, da je to pri 4. mesecih še prekmalu.
LP
Moja je v štorklji dobesedno doživljala živčne zlome. Pa sem jo napokala v kenguru že pri 3 mesecih in čisto nič ni bilo narobe. Sedaj ima 5,5 meseca in se veselo drži na nogah! Pediatrinja je rekla, da se vsak otrok razvija s svojim tempom in da pač nekje prehiteva. Mislim da ji s pokončno držo ne moreš škoditi.
Srečno!
Hja, spet bom tolkla čez našega slovenskega proizvajalca štorklje. Meni je prijateljica iz Amerike prinesla t.i. sling ali po naše štorkljo, ki pa se bistveno razlikuje: je večji, širši, ima blazinico v predelu otrokove glavice ko v njem leži, ko pa je večji pa ga obrneš in imaš blazinico na ramenu, da te ne reže teža otroka v rame in drugačen sistem sponke. Prej sem imela pa nekaj podobnega naši štroklji. V njej sem nosila hčerko, sedaj pa sinčka nosim v tej ameriški in je bistvena razlika. Je pa mali pikec pri 2 mesecih že tako velik, da imam malo težav ga nositi spredaj (teža) in komaj čakam, da bo sedel, da ga bom nosila na boku kot nosim še sedaj našo 3 letnico.
Več informacij dobite na strani:
http://www.russettweb.com/wear.html
Sama sem se pogovarjala z gospo Živo Peljhan. Zadeva je karseda uporabna, le potrpežljiv moraš biti. Dojenčku je treba vzglavje podložiti, da vidi ven. Kasneje, ko že drži igračke v rokah, je štorklja fajn zato, ker ima dojenček igračke pri sebi. Počuti se kot mali kengurujček v žepu.
Vredno poskusiti, vendar res terja potrpežljivost.
Lep pozdrav, Katarina
Jaz imam podobno, kot Karmen M. zelo pozitivne izkušnje s slingom oz. po naše štorkljo. Tudi moj sling je ameriške proizvodnje. Mogoče je potrebno malo vaje dojenčka noter spravit, a potem je zelo praktično in zdravo za oba, mater in otroka.
Kar se tiče kengurujčka in njegove uporabe. Ortopedi so si edini, da se zaradi prezgodnje pokončne lege v njem naredijo na hrbtenici takoimenovane mikropoškodbe, ki so vidne šele kasneje v razvoju, morda v puberteti ali še kasneje, ne pa pri šestih mesecih.