vakumski pregled dojk
Najlepša hvala gospa Marija. Sedaj vem, da naj bi šlo za”punkcijo sumljivih mest.” Namreč sprašujem zaradi tašče, ki mi je ta pregled omenila kot”vakumski pregled”. Namreč prve tri navedene preglede je že opravila in na teh pregledih so ji ugotovili dve zatrdlini v levi dojki. Sedaj pa je pospravila izvide in napotnico in se le še čudno obnaša in govori pri svojih 62 letih, da je ne bomo vozili več po nobenih pregledih, kajti ”če je rak, je pač rak”. Toda sama vem, da temu ni tako. Zato sem se obrnila na vas brez vsakršnega znanja o tem. Prepričana pa sem, da tudi tašča ni dovolj seznanjena. Ker pa je z njo težko kontaktirati, mi prosim pomagajte, da ji bom skušala zadevo čim bol natančno razložiti.
Lep pozdrav!
Spoštovana Polona!
Punkcija pomeni, da zdravnik, navadno pod kontrolo ultrazvočnega aparata, s punkcijsko iglo najde mesto v dojki, ki mu je sumljivo in z brizgalko posrka nekaj celic, ki jih nato v patohistološkem laboratoriju preiščejo in ugotovijo za kakšno tkivo gre. Če gre za benigno (nerakasto) tvorbo bo morala tašča le občasno (1x na leto) na kontrolo, če pa gre za rakaste celice bo onkolog svetoval zdravljenje: operativno odstranitev dela dojke ali celo dojko s pripadajočimi podpazdušnimi bezgavkami, obsevanje, kemoterapijo ali pa kombinacijo ene ali več metod. Terapija je odvisna od velikosti, tipa in razraslosti tumorja.
Vsaka zatrdlina seveda ni rak, so pa poti po Onkološkem inštitutu same po sebi neprijetne, srečuješ hudo bolne, mlade in stare in se nehote umeščaš mednje. Tašča potrebuje malo psihične podpore in morebiti spremstvo k zdravniku. V dvoje je lažje!
Lep pozdrav!
Hvala za odgovor. Zanima me le še nekaj. Na internetu na naslovu:http://mo-gy.si/medislo.html je omenjena preiskava z radiometrijo. Zanima me če se s to preizkavo lahko izogneš punkciji. Oziroma če ta preizkava lahko določi za kakšno obolenje naj bi šlo.
Lep pozdrav!
Ne, žal ne. Punkcije, ali operativne odstranitve koščka sumljivega tkiva (probatorna ekscizija) ne more nadomestiti nobena od omenjenih drugih preiskav. Le s fizično pridobitvijo celic lahko v laboratoriju zanesljivo potrdijo ali ovržejo rakasto obolenje. Z ostalimi metodami ugotavljajo le obstoj, velikost in lokacijo tkiva, ki je drugačno od običajnega tkiva dojke. Vsa odstopanja od normale je pa potrebno raziskati in z navečjo možno verjetnostjo postaviti pravo diagnozo. Vse ostalo je lahko le ugibanje. Punkcija je sicer boleča toliko kot vsaka druga injekcija, ni pa nič strašnega in se opravlja rutinsko v ambulanti. Probatorna ekscizija, če bi bila potrebna, pa je manjši operativni poseg pri katerem se izreže košček sumljivega tkiva in se ga da na histološko preiskavo.
Lepo pozdravljeni!
Bula pod pazduho je najverjetneje povečana bezgavka. Stopite najprej do svoje izbranega splošnega zdravnika, ki bo opravil osnovne laboratorijske preiskave in vas tudi temeljito pregledal in se na podlagi izsledkov odločil za pot naprej.
Najverjetneje gre za neko vnetje, zato je tudi bezgavka boleča, ali morda dojite?
Ne bojte vse, ni vse rak!
Srečno