MODROSTNI ZOB IN POŠKODOVAN ŽIVEC
POZDRAVLJENI,
pred dvemi leti so mi odstranili modrostni zob. Poseg se je malce zakompliciral, zob mi je zlomil in potem drugi del zoba dolgo praskal ven tako da imam poškodovan živec. Zdravnica mi je predpisala inekcije- 12 inekcij, češ za boljšo regeneracijo živca, pa nič. Desne strani jezika ne čutim in sem se že večkrat ugriznil v jezik zaradi tega, to niso nežni ugrizi ampak kar močni kri mi še dolgo teče po ugrizu. Sedaj sem se navadil, da držim jezik bolj notri da se ne ugriznem ampka to ni to. Na desni niti ne okušam, nič. Od tedaj grem vsake pol leta na pregled k nevrologu in vsakič je isto pacient – ne okuša, ne čuti stanje se ni izboljšalo. Moja zdravnica mi je dala vedeti, da se lahko pritožim in da če sem pri 35 letih prikrajšan za uživanje hrane in da moram skoz misliti na katero stran naj jezik potegnem, da se ne bom ugriznil tudi ni ravno najbolj prijetno. Zanima me kaj vi mislite o tem ali sem upravičen do kakšne odšodnine ali naj še vedno upam, da se bo stanje nekoč izboljšalo. Govoril sem tudi s sodnim izvedencem, ki pravi da poseg ni bil korektno izveden.
Spoštovani Leon,
poškodba živca pri ekstrakciji modrostnega zoba je možna komplikacija kljub korektno izvedenem posegu. V to ali je poškodba posledica anatomskih razmer ali samega posega se ne bom spuščala. Vsekakor pa menim, da imate pravico do odškodnine, če imate vse opisane težave. Sama tudi dvomim, da je po dveh letih še možna reinervacija (nisem pa strokovnjak na tem področju, tako da me ne držati za besedo).
Skratka, menim , da se upravičeni do odškodnine. Postopka žal ne poznam, tako da vam z nasvetom ne morem pomagati.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani Leon,
dve leti po posegu, od katerega imate težave z občutkom in okusom na polovici jezika je stanje najbrž dokončno in skoraj ni možnosti, da bi se še bistveno izboljšalo. Teoretično je sicer mogoče poškodovan živec poiskati in z mikrokirurškimi tehnikami zašiti, vendar tudi v tem primeru lahko pričakujemo le delno in vprašljivo izboljšanje.
Odstranitev spodnjih modrostnih zob je operativni poseg, ki ga lahko spremlja kar nekaj zapletov, med njimi tudi poškodba živcev: gre za dva različna živca, od katerih eden omogoča občutek okrog spodnjih zob in na ustnici na isti strani, drugi pa na polovici jezika. Oba ležita tik ob modrostnem zobu, oziroma v intervalu od 0-8 mm in sta torej med operativno odstranitvijo lahko precej izpostavljena. Zaplet, ki je nastal pri vas (trajna motnja v prevajanju jezičnega živca) je v literaturi opisan s pogostnostjo okoli 0.1 – 1%, nekoliko pogostejše pa so lahko prehodne motnje (do 10%), ki pa praviloma v 6 mesecih popolnoma izzvenijo. To naj bi načeloma že pred posegom operater pacientu tudi povedal.
Kaj torej sedaj? Prvo pravilo je, da se o zapletu odkrito pogovorite z zdravnikom ali zobozdravnikom, ki Vam je zob odstranil. Povejte mu tudi svojo željo po odškodnini. Danes imajo namreč praktično vse zdravstvene ustanove in zasebniki za takšne primere zavarovanja iz katerih je mogoče izplačati dodločeno odškodnino, a mislim, da se upravičenost in višina odškodnine ugotavljata zelo individualno. Šele v primeru, da se ne bi mogli sporazumeti, Vam svetujem nadaljne sodne korake – ti bodo namreč gotovo zahtevali svoj čas in energijo. Poskusite torej rešiti problem sporazumno in čimhitreje, da ne bo postal Vaša življenjska preokupacija, kar ne bo koristilo nikomur (razen morda odvetnikom).
Lep pozdrav,
asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg
Lep pozdrav, ponovno,
prej sem poslala vprašanje o izpuljenem zobu levo 5 zgoraj (v priponki); sedaj pa bi za boljšo preglednost in morebitni celovitejši odgovor rada razložila, da je bil zob globoko zagnojen (na čeljusti se je naredila gnojna bulica) in da je bila že močno poškodovana kost. pred dnevi sem bila na slikanju sinusov, ker imam od takrat tudi večkratna vnetna stanja, kjer se je pokazala zadebelitev levega spodnjega sinusa -morda tudi zaradi globokih korenin!
Prosim ponovno za odgovor če so vsi problemi lahko povezani in kaj lahko naredim!
Najlepša hvala in sončen dan Aleksandra Saška
Pozdravljeni!
23.04.2012 so mi odstranili modrostni zob spodaj desno in pripravnica (študentka) mi je nekajkrat poizkušala omrtvičiti del pred operacijo in ji ni uspelo. Uspelo pa ji je zadevo narediti, da zelo slabo čutim jezik in dlesni in imam občutek, da je desni del jezika 3x debelejši… in me zelo moti. Je to mogoče popraviti in ali to pomeni poškodovan ali uničen živec? Ne krivim študentov na UKC-ju, ker sem tudi sam študent, ampak 2x sem bil tam in vedno je nekaj 🙂
Menda čimveč B vitamina. Ali se živec kdaj popravi? Hvala za odgovor.
Pozdravljeni,
če je vse skupaj samo posledica anestezije, se bo stanje verjetno kmalu popravilo. B vitamin bo pripomogel k hitrejši regeneraciji živca.
Srečno.
Zdravo, Pred 1 mesecem so mi odstranili vse 4 modrostne,v spodnji čeljusti na levi strani sem imela najbolj zatečeno,kot so rekl,je bil najhujši ker je bil zelo globok..Zdaj ze 3 dni,imam jezik ko da bi biu suh,kot neki mravlinci,in me zanima če je to kaj povezano s tem,in če se jezik lahko kako popravi,da nebom imela občutek da je suh.
Pozdravljeni,
navadno se živec regenerira, sicer počasi in s tem se vrnejo tudi normalna zaznavanja. Sicer vprašanje za oralnega kirurga Dovšak Davida, spec. v sosednjem forumu.
Srečno.
Pozdravljeni!
Danes mi je zobozdravnik naredil plombo na zobu, ki je bil že precej načet. Zdaj sem naročena čez 3 tedne, ker mi mora izpuliti živec, saj je gniloba prodrla že tako globoko. Zanima me, kaj to pravzaprav sploh pomeni in kaj lahko pričakujem. Zelooo me je strah vseh teh posegov, ampak bi rada vsaj vedela v kaj se spuščam:)
Hvala za odgovor!
Pozdravljeni,
to je popolnoma običajen postopek odtranitve zobne pulpe in nadomestitve praznega prostora, ki s tem nastane v zobu z nadomestnim materialom. Postopek se opravlja navadno v lokalni anesteziji, tako da je neboleč. Tak zob imate lahko v ustni votlini še vrsto let.
Srečno.