Pritisk in skelenje
Spomladi letos sem zamenjal kar nekaj starih plomb in pridobil tudi nekaj novih. Vsega skupaj je bilo podelanih kakih 10 zob. Tako da imam sedaj samo bele plombe. Uporabljena sta bila dva materiala(kovinske za 6,7 ter nek material iz tube za 3,4,5) . Od takrat pa do danes zdravimo gangreno na zgornji dvojki.(od začetka je bil vstavljen nek kalcijej koaksit …sedaj pa nekajkrat natrijev … (se ne spomnim celega imena) Nekaj plomb je bilo bolj globokih sploh na štiricah. Ena petica zgoraj je bila zdravljena in polnjena , vendar občasno še vedno boli na udarec z nohtom na kazalcu, pri grizenju pa ne)
Problemi so sledeči.
Po vseh teh posegih t.j nekje od meseca julija pa do danes imam težave.V zgornji čeljusti nekako od leve petice pa do desne petice kar čez vse čutim skelenje oz nek pritisk v zobih ki se širi v čeljust.Vendar to niso klasične bolečine kot pri zobobolu , ki sem ga imel samo enkrat v življenju ko sem bil še mlaši.
Stvar je sila neprijetna saj čutim vsak zob posebej in nenehno z jezikom drgnem po zobeh. Zvečer se zadeva umiri in ko grem spat izgine. Ko se zjutraj zbudim se počasi čez dan stopnjuje. To se ponavlja v ciklusih kak teden je slabše kak teden spet skoraj izgine. Včasih se mi zdi da izvira vse skupaj iz zoba ki se zdravi.
Sprašujem:
Ali je možno da ta občutek topega pritiska izvira iz zoba ki se zdravi ( zob je bil mrtev vrsto let, bil pa je plombiran in me je samo malo občasno bolel ? Verjetno se zdravilo prenese tudi v krvni obtok oz. v tkiva v ustni votlini in povzroča ta občutek.
Ali je možno , da to izvira iz globokih plomb na štiricah in da se počasi zadeva pripravlja za okužbo pulpe. ? Spomnim se, da je pred vstavitvijo plombe nekaj zob na enem mestu še bolelo(preden zobozdravnik vstavi plombo še malo z neko kovinsko paličico proba ..direktno kritje pa je bilo izvedeno le na enem.) spomnim se tudi pred davnimi leti , da mi je neka zobozdravnica rekla da moramo zob brusiti dokler ne neha boleti. in res tiste plombe ki mi jih je ona naredila so obstojne še danes res pa da je popravljala en zob tudi več kot eno uro. Sedaj ne vem ali naj grem k drugemu zdravniku da mi te sumljive plombe odpre in proba počistiti ostanke kariesa, ker svojemu zdravniku si to ne upam reči.Ali bi bilo to vidno tudi iz rtg posnetka >> na ostanke kariesa mislim??
Opažam tudi da so problemi samo na teh zobih kjer se niso uporablali isti materiali za zalivke kot na kočnikih. Tudi če zadevo pogledam pod lučko se vidi da so plombe na kočnikih bolj zalite pri teh na 3,4,5 se vidijo robovi zalivk. Morda ne tesnijo dovolj ? Ali je možna reakcija na te zalivke ??
Ali je možno , da je bil počiščen karies v celoti , zalivka narejena kot je treba( mehka podloga …. zalivka… brušenje… ) in vseeno pride kasneje do vnetje pulpe in od kod se pulpa v tem primeru vname?? Ali bi moral zobozdravnik pri globlejših plombah uporabljati namesto vode kak drug dezinfekcijski material?
Ne vem , natrosil sem veliko vprašanj … morda je pri tako obsežnem posegu vse skupaj normalno in traja nekaj mesecev da se zadeva umiri.
Naj povem še , da se je tudi pri tej dvojki zgoraj pred 15 leti dogodilo isto.Bila je napravljena globoka plomba. Ne spomnim pa se ali je šlo zgolj za skelenje ali bolečino… bistvo je da je bil rezultat >>gangrena. Ker je plomba popustila nekih posebnih bolečin nisem čutil.
Skrbi me ker zadeva ni v redu ,in ne bi rad čakal in si kasneje očital da nisem nič naredil.Kaj mi svetujete?
Spoštovani Mitja,
temeljito ste opisali svoj problem, upam, da vam bo moj odgovor pomagal.
Po vašem opisu sodeč so skeleči le zobje, ki imajo bele zalivke. To se pogosto dogaja. Lahko gre le za reakcijo zoba na material (globoke zalivke, bel material), možno pa je tudi, da vam težave povzročajo mikrošpranje ob zalivki.
Predvidevam, da vam kariesa niso pustili pod zalivko (na žalost to ne boli), ker bi bila to strokovna napaka. Na rtg posnetku so ostanki kariesa ponavadi slabo vidni, ker gre za tanke plasti ali celo samo pikice, ki jih lahko “prekriva” zalivka.
Bolečine vam lahko povzroča tudi zob, na katerem je bilo narejeno direktno kritje (če le-to ni bilo uspešno).
Za dezinfekcijo kavitete pred izdelavo zalivke ne uporabljamo vodo ampak alkohol.
Tudi, če v zobu ni mikroorganizmov, lahko pride do sterilnega vnetja pulpe in posledično tudi do odmrtja (npr. kot reakcija na preveč agresivno “vrtanje”).
Skratka, pri vas je možnih več vzrokov. Vseeno vam svetujem, da se o težavah pogovorite s svojim zobozdravnikom, ki ima vse potrebne informacije za natančno postavitev diagnoze.
Lepo pozdravljeni!